poniedziałek, 02 styczeń 2012 13:35

Ukraińcy mają dosyć piwa

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W roku 2011 na ukraińskim rynku piwa odnotowano spadek zarówno produkcji, jak i konsumpcji piwa.


W ocenie ekspertów, tegoroczne wskaźniki nie dociągają nawet do wyników branży w roku 2010. Wg wstępnych szacunków wzrost poziomu produkcji piwa w roku 2011 wyniesie zaledwie 1,5% (na początku roku wskaźnik ten zakładany był na poziomie 5-8%).

Eksperci wskazują również na gwałtowny wzrost importu piwa na Ukrainie. Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, w okresie styczeń - sierpień 2011 r. na Ukrainę zaimportowano 2,3 mln dal piwa (w 2010 r. - 1,5 mln dal), a eksport wyniósł 18,6 mln dal (w 2010 r. - 22,1 mln dal). Przy czym wskazuje się na fakt, iż wzrost importu piwa na Ukrainę uwarunkowany jest w znacznym stopniu obniżeniem cła na import tego napoju na obszar celny Ukrainy do poziomu 0,05 euro za 1 litr po przystąpieniu Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu.

Jednak utrata pozycji ukraińskich producentów piwa na rynkach światowych znacznie wzmożyła konkurencję na rynku wewnętrznym. W ostatnim czasie na Ukrainie wzrasta liczba prywatnych browarów produkujących piwo niepasteryzowane. Na dzień dzisiejszy zakłady te posiadają 7% w krajowej produkcji.

 


Źródło: kiev.trade.gov.pl, „Inwest Gazeta" (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.