poniedziałek, 23 styczeń 2012 14:16

O czym rozmawiano podczas targów

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Przebywający dziś w Berlinie, na targach „Zielony Tydzień" minister Marek Sawicki odwiedził, na zaproszenie ministra rolnictwa Rumunii Valeriu Tabara stoisko narodowe Rumunii, tegorocznego Kraju Partnerskiego targów.


Rumuński minister powiedział, że jego kraj przygotowując się do partnerstwa, starał się wzorować się na ubiegłorocznym, partnerskim, polskim wystąpieniu. Podkreślił, że jego kraj jest zainteresowany skorzystaniem z polskich doświadczeń w zakresie tworzenia programów i instytucji rozdysponowujących unijne środki i liczy na podobne wsparcie jakie otrzymuje obecnie w tym zakresie Mołdawia.

WPR wymaga ograniczenia biurokracji
Na polskim stoisku minister Sawicki przeprowadził rozmowy bilateralne z wiceministrem rolnictwa Nadrenii-Palatynatu Thomasem Griese. Dotyczyły one głównie przyszłości wspólnej polityki rolnej. Minister otrzymał od swojego gościa stanowisko 3. niemieckich landów w tej sprawie. Wspólnie stwierdzono, że WPR wymaga ograniczenia biurokracji, ale strona niemiecka nie jest zainteresowana przesunięciem środków do II. filara WPR, czyli przeznaczeniem na rozwój, a zatem nie jest w tym zakresie gotowa do wyjście poza dotychczasowe propozycje KE, chociaż należy podkreślić, że kraje związkowe wykazują w tej sprawie większą elastyczność od rządu federalnego.

Nasza obecność pomaga w promocji polskich produktów
Minister Sawicki spotkał się dziś także z przedstawicielami urzędów marszałkowskich, które mają swoje stoiska na targach. - Obecność tu jest ważna, pomaga zarówno w promocji produktów, jak i walorów kulturowych i turystycznych całego regionu - powiedział minister.W godzinach popołudniowych odbyła się konferencja prasowa ministra Marka Sawickiego pt . „Z jakością i tradycją na światowe stoły - Polska Smakuje", podczas której minister podkreślił, że w zakresie handlu żywością Niemcy są naszym partnerem strategicznym. Największe jest tu zapotrzebowanie na produktu drobiarskie, ze szczególnym uwzględnieniem polskich gęsi, soki z owoców, głównie sok jabłkowy, a także wyroby piekarnicze, cukiernicze i mrożonki.

- Na rynek niemiecki w ubiegłym roku trafiły towary o wartości powyżej 3 mld EUR, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o prawie 11% - zaznaczył minister. Podkreślił, że przyjaciele najlepiej poznają się przy stole zgłębiając jednocześnie wzajemne tradycje kulinarne.

Polskie – smaczne i zdrowe
- Tradycyjnie od wielu lat polska prezentuje na „Greune Woche" to co ma najlepszego - zdrowe, smaczne, wysokiej jakości produkty żywnościowe. Polskie chłopskie gospodarstwa maja warunki do wytwarzania dobrych produktów, a w połączeniu z najnowocześniejszym w Europie przetwórstwem rolno – spożywczym, stwarzają warunki do produkcji żywności najwyższej jakości. Polskie rolnictwo ma w polskiej gospodarce znaczące miejsce. Towary rolno-spożywcze w polskim handlu zagranicznym stanowią ponad 11% - podkreślił szef polskiego resortu.

Minister, odnosząc się do wczorajszego wystąpienia minister Aigner, zwrócił uwagę na to, że coraz większe znaczenie na rynku żywnościowym ma marnowanie żywności. - To proceder, na który musimy w Unii Europejskiej zwrócić szczególną uwagę w kontekście głodu na świecie. Żywność powinna trafiać na stoły, a nie do śmietnika – podkreślił minister Sawicki.

Konferencja i rozmowy
Podczas konferencji ministrowi towarzyszyli: główny lekarz weterynarii Janusz Związek oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych Stanisław Kowalczyk. Obie inspekcje dbają w Polsce o bezpieczeństwo żywności.

W godzinach wieczornych na polskim stoisku minister Sawicki gościł ministra rolnictwa Czech Petra Bendle oraz ministra rolnictwa Mołdawii Vasila Bumacova.

Podczas rozmów z ministrem rolnictwa Czech wyjaśnione zostały nieporozumienia dotyczące eksportu polskich jaj stołowych. Uznano, że istnieje potrzeba zorganizowania spotkania służb weterynaryjnych obu krajów i doprecyzowania zasad dwustronnej współpracy na tym szczeblu. Rozmowy z ministrem Mołdawii dotyczyły wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami oraz rozwoju w zakresie doradztwa rolniczego.

Tematem przewodnim dzisiejszego, targowego dnia były też uroczystości zorganizowane z okazji 50. lecia WPR. W ramach obchodów odbył się dziś przygotowany przez KE program sceniczny pt. „Wspólna Polityka Rolna ma 50 lat". Podczas niego do pawilonu traktorem wjechał Komisarz Ciolos i minister Aigner. W spotkaniu uczestniczył również minister Marek Sawicki. Wszyscy otrzymali do spróbowania kawałek, przygotowanego specjalnie na tę okazję, urodzinowego tortu.

 

 


Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.