czwartek, 01 grudzień 2011 12:45

Rekord sprzedaży ziemi

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Z danych na koniec listopada br. wynika, że sprzedaż gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2011 roku osiągnie najwyższy poziom od 9 lat i przekroczy 120 tysięcy hektarów. Dzięki temu Agencja Nieruchomości Rolnych przekroczy tegoroczny plan finansowy o kilkaset milionów złotych.


Jeszcze do 10 grudnia br. ANR wpłaci do budżetu państwa kolejne 700 milionów złotych, będzie to wpłata za IV kwartał br. Tylko w tym roku do budżetu państwa i na Fundusz Rekompensacyjny Agencja wpłaci łącznie około 3 miliardów złotych.

To wynik działań
Tak dobre wyniki sprzedaży oraz przychodów Agencji są efektem działań prowadzonych przez ANR od 2008 r., które skupiały się na przyspieszeniu prywatyzacji składników Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W ostatnich czterech latach Agencja dwukrotnie zwiększyła liczbę organizowanych przetargów (z 50 tys. w 2008 r. do 100 tys. w 2011 r.) na sprzedaż gruntów, równocześnie zmniejszając o ponad 30 tysięcy liczbę umów dzierżawy. Zintensyfikowała także sprzedaż terenów inwestycyjnych, uzyskując z ich sprzedaży w ciągu ostatnich 4 lat ponad miliard złotych.

Prywatyzacja państwowych gruntów przyspiesza
W sobotę 3 grudnia br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. nr 233, poz. 1382 z 2 listopada 2011 r.), której podstawowym zadaniem jest dalsze przyspieszenie prywatyzacji państwowych gruntów poprzez sprzedaż z korzyścią dla gospodarstw rodzinnych. Artykuł 24 znowelizowanej ustawy potwierdza, że podstawowym przedmiotem działań prywatyzacyjnych Agencji Nieruchomości rolnych jest sprzedaż.

Agencja ocenia, że dzięki nowym przepisom, po wyłączeniach z dużych obszarowo dzierżaw (od 428,5714 ha), w pierwszej kolejności na przetargi ograniczone trafi ponad 100 tys. hektarów dodatkowych gruntów.

 


Źródło: anr.gov.pl Agencja Nieruchomości Rolnych (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.