środa, 11 maj 2011 11:28

Amerykanie mają „haka” na podejrzaną żywność i pasze

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Food and Drug Administration (FDA) wydała dwie pierwsze regulacje w ramach ustawy Food Safety Modernization Act, której celem jest zapewnienie ścisłej kontroli importu żywności. Dzięki nowej ustawie FDA może zatrzymać potencjalnie niebezpieczną żywność zanim trafi na rynek amerykański. Obie regulacje wejdą w życie 3 lipca.


Pierwsze rozporządzenie pozwala FDA na zatrzymanie żywności, co do której istnieje podejrzenie, że zostało wyprodukowane w warunkach niehigienicznych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Do tej pory FDA było uprawnione jedynie do zatrzymania produktów, które zostały wyprodukowane lub niewłaściwie oznaczone, w skutek czego mogły spowodować śmierć lub poważne, negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzi lub zwierząt. Od 3 lipca FDA będzie miało prawo do zatrzymania do 30 dni produktów, w przypadku których istnieje podejrzenie, że zostały źle oznaczone lub skażone.

Druga reguła dotyczy zakazu wwozu do Stanów Zjednoczonych żywności, jeśli inny kraj odmówił wcześniej jego przyjęcia. Oznacza to, że osoba wysyłająca do USA żywność będzie musiała zgłaszać do FDA informacje, że inny kraj odmówił przyjęcia tego samego produktu (przepis dotyczy również karmy dla zwierząt). Nowe wymaganie zostanie zaimplementowane w systemie FDA Prior Notice.

Źródło: washington.trade.gov.pl, Food Navigator

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.