poniedziałek, 28 luty 2011 09:21

Ściślejsza współpraca pomiędzy UE a Rosją

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Energia, handel i nowe ramy współpracy − te tematy zdominowały dyskusje przedstawicieli Komisji Europejskiej i rządu rosyjskiego.

Stabilne relacje polityczne i gospodarcze z Rosją to zasadniczy element polityki UE w stosunku do wschodniego sąsiada oraz niezbędny warunek zapewniania stabilności w regionie.

Spotkanie przedstawicieli Komisji i rządu rosyjskiego, które odbyło się w Brukseli 24 lutego, było największym ze wszystkich dotychczasowych spotkań.

 

Ropa i gaz

Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE, a UE jest największym rynkiem eksportowym Rosji. Jedna trzecia importowanej przez UE ropy naftowej i około jedna czwarta gazu pochodzą z Rosji.

Te dostawy mają pierwszorzędne znaczenie dla UE, lecz w przeszłości nie zawsze można było na nich polegać. Dlatego za pośrednictwem strategii w dziedzinie energii Unia stara się zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw, pracując jednocześnie nad tym, aby ewentualne przerwy w dostawach w przyszłości nie dotykały konsumentów tak, jak to miało miejsce w 2009 roku.

W wyniku spotkania podpisano cztery umowy w sprawie energii i aktualizowano wcześniejsze porozumienie, wprowadzając wymóg, by Rosja uprzedzała UE w razie możliwości przerwy w dostawach.

 

Handel i nie tylko

Stosunki unijno-rosyjskie to nie tylko handel i energia. Od 1991 roku UE udzieliła Rosji pomocy finansowej w kwocie około 2,8 mld euro. W miarę jak gospodarka rosyjska się rozwijała, UE zmieniła dotychczasową formę pomocy na współfinansowanie projektów w czterech obszarach współpracy:

  • gospodarka i handel - pobudzanie inwestycji i handlu poprzez zwiększenie kompatybilności systemów gospodarczych i ram prawnych

  • wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość - w tym sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne, rządy prawa oraz prawa człowieka w Rosji

  • bezpieczeństwo zewnętrzne - w tym zarządzanie kryzysowe i nierozprzestrzenianie broni nuklearnej i innych rodzajów broni, współpraca dwustronna i globalna

  • badania naukowe i edukacja - w tym innowacje i współpraca kulturalna.

 

Aktualnie współpraca UE z Rosją opiera się na umowie z 1997 roku. Trwają negocjacje w sprawie nowego porozumienia, które poszerzy zakres współpracy w dziedzinie handlu, inwestycji i energii.

Inne obszary negocjacji to bezwizowy ruch między UE i Rosją oraz poparcie Unii dla członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Handlu.

 

Źródło: ec.europa.eu

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.