poniedziałek, 28 marzec 2011 09:21

Pakt Euro Plus to krok milowy dla gospodarki

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Inauguracja Paktu Euro Plus z udziałem Polski, zgoda na pogłębianie integracji unijnego rynku wewnętrznego oraz wspólne stanowisko państw UE w sprawie wydarzeń w Libii i Japonii – to najważniejsze ustalenia zakończonego w piątek posiedzenia Rady Europejskiej, w którym wziął udział Donald Tusk.

 

Uruchomienie Paktu Euro Plus ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości europejskiej gospodarki. Zakłada on bowiem zbliżanie narodowych polityk makroekonomicznych, zwłaszcza w takich obszarach jak konkurencyjność, innowacyjność, zatrudnienie, stabilność finansów publicznych i koordynacja podatkowa. Celem paktu – jak tłumaczył premier Tusk – jest narzucenie wysokich standardów dyscypliny finansowej i koordynacji polityk gospodarczych.

Prócz Polski, do Paktu zdecydowało się przystąpić pięć innych krajów spoza strefy euro: Dania, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria.

- Nasze uczestnictwo w Pakcie Euro Plus nie oznacza zobowiązań o charakterze finansowym w odniesieniu do Polski – podkreślał szef polskiego rządu. - Dla nas obecność w tym pakcie jest neutralna, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, bo nie stawia szczególnych wymagań. Natomiast obecność jest ważna z punktu widzenia politycznego - dodał premier Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił, że już teraz Polska spełnia przewidziane w Pakcie Euro Plus standardy dyscypliny finansowej, mając zapisany w konstytucji limit długu publicznego w wysokości 60 proc. PKB oraz ustawowo umocowane progi ostrożnościowe i regułę wydatkową.

W kwietniu kraje-sygnatariusze Paktu mają zgłosić swoje zobowiązania – związane z realizacją jego założeń - na najbliższe 12 miesięcy. Tak będzie co roku, a realizacja tych zobowiązań oceniana będzie na dorocznych, odrębnych szczytach w gronie "strefa euro plus".

W dokumencie podsumowującym dwudniowy szczyt Unii Europejskiej znalazły się także inne, ważne dla Polski deklaracje. Rada Europejska przyjęła w swoich konkluzjach zapisy popierające dalszą integrację unijnego rynku wewnętrznego, zwłaszcza rynków e-handlu i usługowego. To ważne w kontekście polskiej prezydencji - pogłębienie integracji unijnego rynku jest bowiem jednym z głównych priorytetów programu Prezydencji.

W trakcie dyskusji nad sytuacją w Libii, premier Donald Tusk uzyskał też od pozostałych państw Unii zapewnienie, że zwiększenie pomocy finansowej dla krajów Afryki Północnej nie odbędzie się kosztem wschodnich sąsiadów Unii. Szef rządu podkreśla, że Polska zawsze dbała o to, żeby nie było "niezdrowej konkurencji" między sąsiedztwem południowym i wschodnim.– Z satysfakcją muszę stwierdzić, że ten polski punkt widzenia (...) zyskał zrozumienie i akceptację zarówno innych partnerów w Radzie Europejskiej, jak i Komisji Europejskiej - podsumował premier.

 

Źródło: premier.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.