poniedziałek, 23 maj 2011 11:38

Co z cłami na eksport zbóż z Ukrainy?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o tymczasowym - do 1 stycznia 2012 r. - wprowadzeniu ceł na eksport zbóż z Ukrainy. W szczególności ustawa przewiduje ustanowienie cła eksportowego na zboże na następującym poziomie: pszenica - 9 proc. (lecz nie mniej niż 17 euro za 1 tonę), kukurydza - 12 proc. (lecz nie mniej 20 euro za 1 tonę) oraz jęczmień - 14 proc. (ale nie mniej niż 23 euro za 1 tonę).


Ostateczne informację na ten temat Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie przedstawi po oficjalnym opublikowaniu stosowniej ustawy - co uzależnione jest od jej podpisania przez Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza (możliwość weta).

W ostatnim czasie władze Ukrainy - uzasadniając to potrzebą ustabilizowania sytuacji na krajowym rynku towarów rolno-spożywczych - podejmują szereg działań na rzecz ograniczenia eksportu zbóż z Ukrainy.

Mogło być na poszczególne zboża
Jednym z działań w tym zakresie była propozycja wprowadzenia ceł eksportowych na określone zboża. Projekt stosownej ustawy Gabinet Ministrów Ukrainy przekazał na początku kwietnia 2011 r. do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą Ukrainy, jednak ukraiński parlament nie zdołał uchwalić tej ustawy w pierwszym czytaniu.

Propozycja wprowadzenia ceł eksportowych spotkała się z różnymi ocenami uczestników rynku - z punktu widzenia pośredników w obrocie zbożem wprowadzenie ceł eksportowych będzie rozwiązaniem korzystniejszym od obecnie stosowanych i krytykowanych kontyngentów eksportowych, a jednocześnie pozwoli utrzymać dodatkowe dochody do budżetu państwa (ocenia się, iż wpływy do budżetu z tytułu wprowadzenia w/w ceł wyniosą w roku 2011 około 200 mln euro); jednak w ocenie właścicieli gospodarstw rolnych rozwiązanie to wymusi na nich obniżkę cen sprzedaży zboża.

Kontyngenty skrytykowano
Propozycja ta wyniknęła w związku z krytyką wprowadzonych w październiku 2010 r. przez Gabinet Ministrów Ukrainy tymczasowych kontyngentów na eksport zbóż z Ukrainy. Od tego momentu kontyngenty te - pomimo oficjalnych zapowiedzi przedstawicieli ukraińskiego rządu i krytyki ze strony Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - były już dwukrotnie - w grudniu 2010 r. i w marcu 2011 r. - przedłużane (aktualnie obowiązywać one mają do 30 czerwca 2011 r.). Na początku maja 2011 r. zostały jedynie wycofane kontyngenty na eksport kukurydzy.

Inne działania
Wśród innych działań podejmowanych przez władze Ukrainy w zakresie wprowadzanie nowych uregulowań w obrocie zbożem na Ukrainie wymienić należy rozpoczęcie na początku lutego 2011 r. przez Radę Najwyższą Ukrainy prac nad projektem ustawy przewidującym wprowadzenie nowych zasad eksportu określonych towarów rolno-spożywczych, w tym zboża (we względu jednak na szeroką krytykę propozycji w tym zakresie prace nad tymi rozwiązaniami na dzień dzisiejszy zostały wstrzymane), propozycję wprowadzenia nowych zasad podziału kontyngentów na eksport zbóż oraz propozycję uwarunkowania możliwości eksportu zbóż z Ukrainy od zawarcia przez daną firmę kontraktów forwardowych z rolnikami ukraińskimi.

Źródło: kiev.trade.gov.pl, „Interfax-Ukraina", „Kommersant", „Ekonomiczeskije Izwiestia"

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.