wtorek, 21 czerwiec 2011 13:03

Spór o butelki trwa dalej

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Światowa Organizacja Handlu pozytywnie rozpatrzyła wniosek władz Ukrainy i podjęła decyzję o utworzeniu grupy roboczej ds. rozpatrzenia sporu handlowego tego kraju z Mołdową dotyczącego dyskryminujących warunków eksportu ukraińskiego piwa i soków na rynek Mołdowy.


Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Mołdowy, komentując tę decyzję, podkreślają, iż do uregulowania sporu może dojść bez konieczności angażowania ekspertów Światowej Organizacji Handlu w związku z finalizowanymi pracami nad stosownymi zmianami prawa mołdawskiego (projekt stosownej nowelizacji ustawy ma zostać rozpatrzony przez mołdawski parlament w najbliższych tygodniach).

Równocześnie władze Ukrainy skorzystały z przysługującego im prawa i zablokowały na forum Światowej Organizacji Handlu utworzenie wnioskowanej przez stronę mołdawską grupy roboczej ds. rozpatrzenia sporu w sprawie dyskryminujących warunków dostaw mołdawskich wyrobów alkoholowych na Ukrainę (przy czym strona mołdawska będzie miała prawo ponownie wystąpić o utworzenie takiej grupy roboczej i wówczas strona ukraińska nie będzie miała już możliwości zablokowania takiej decyzji). Swoją decyzję w tej sprawie władze Ukrainy uzasadniają trwającymi dwustronymi konsultacjami, które w przypadku ich pozytywnego zakończenia pozwolą uniknąć angażowania ekspertów Światowej Organizacji Handlu w ten spór.

Aktualnie władze Ukrainy i Mołdowy prowadzą na forum Światowej Organizacji Handlu dwa spory dotyczące warunków wzajemnej wymiany handlowej.

Z jednej strony władze Ukrainy zarzucają władzom Mołdowy dyskryminację ukraińskich eksporterów piwa i soków polegającą na pobieraniu przez stronę mołdawską opłaty - w wysokości 0,52-1,95 UAH - za utylizację opakowań plastikowych lub opakowań tetra pack, w których sprzedawane są ukraińskie wyroby na terenie Mołdawii; opłata taka nie jest jednak pobierana jest od producentów mołdawskich. W związku z taką oceną w styczniu 2011 r. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy rozważało możliwość podjęcia oficjalnych działań wobec Mołdawii na forum Światowej Organizacji Handlu. Działania te nie zostały wówczas podjęte w związku ze zgodą strony mołdawskiej na przeprowadzenie dwustronnych konsultacji w tej sprawie. Ze względu jednak na brak postępów w prowadzonych konsultacjach dwustronnych władze Ukrainy w maju 2011 r. wystąpiły do sekretariatu Światowej Organizacji Handlu z oficjalnym wnioskiem o utworzenie przez tę organizację grupy eksperckiej ds. rozpatrzenia konfliktu handlowego pomiędzy Ukrainą a Mołdową. Wniosek ten został początkowo zablokowany przez stronę mołdawską i po ponownym zgłoszeniu przez stronę ukraińską pozytywnie rozpatrzony przez Światową Organizację Handlu (zgodnie z ocenami, rozpatrzenie tego sporu przez grupę ekspercką Światowej Organizacji Handlu może zająć do 2 miesięcy).

Z drugiej strony strona mołdawska zarzuca władzom Ukrainy ustanawianie dyskryminujących warunków dostaw mołdawskich wyrobów alkoholowych do tego kraju polegających na stosowaniu przez Ukrainę dwukrotnie wyższych stawek akcyzy na importowany do tego kraju mołdawski diwin w porównaniu do stawek akcyzy na ukraiński koniak, pomimo iż napoje te są identyczne pod względem zawartości w nich spirytusu. Dotychczas władze Mołdowy podejmowały próby omówienia tego zagadnienia w ramach dwustronnych konsultacji międzyrządowych, jednak ze względu na brak pozytywnych wyników tych konsultacji wystąpiły do Światowej Organizacji Handlu o utworzenie grupy roboczej do spraw rozpatrzenia tego sporu.

Źródło: kiev.trade.gov.pl , „Kommersant"

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.