środa, 22 czerwiec 2011 10:12

UE: Jednak będzie miej zboża?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W czerwcowym raporcie Strategie Grains prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2011/2012 we Wspólnocie zostały obniżone wobec ostatniego raportu o 9 mln t do 275,7 mln t (274,2 mln t w sezonie 2010/2011).


Korekta ta wynikała przede wszystkim z niekorzystnego przebiegu warunków pogodowych w maju we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W opinii autorów raportu, opady na początku czerwca nadeszły zbyt późno, aby zniwelować skutki suszy w większości regionów upraw.

Najgłębsza korekta dotyczy wolumenu produkcji pszenicy, gdzie prognozy obniżono o blisko 6 mln t do 125,6 mln t, co oznacza spadek w porównaniu z kończącym się sezonem 2010/2012 o 1 mln ton. Warto przypomnieć, iż dotychczas oczekiwano wzrostu w skali roku zbiorów tego zboża we Wspólnocie.

Autorzy Strategie Grains skorygowali także w dół przewidywania w zakresie zbiorów jęczmienia. Według najnowszej prognozy produkcja tego zboża w sezonie 2011/2012 spadnie w porównaniu z kończącym się sezonem o blisko 1 mln t do 52,2 mln ton. Podobnie jak w przypadku pszenicy dotychczas oczekiwano wzrostu produkcji tego zboża we Wspólnocie.

Szacunki zbiorów kukurydzy w krajach UE zostały utrzymane w czerwcowym raporcie na poziomie 59 mln t, co oznacza wzrost w skali roku o ponad 4 mln ton. Publikacja powyższych prognoz nie wpłynęła na nastroje na europejskich rynkach terminowych, gdzie kontynuowane były spadki notowań cen zbóż. Wynika to z faktu, iż już wcześniej inwestorzy zareagowali na doniesienia o niekorzystnym przebiegu warunków pogodowych. Obecnie wraz z doniesieniami o poprawie kondycji zasiewów w głównych regionach upraw w UE oraz pod wpływem tendencji z amerykańskich rynków terminowych w ubiegłym tygodniu notowania cen pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF spadły o 8 proc. do 210 euro/t (kontrakt sierpniowy), podobnie jak notowania cen pszenicy paszowej na giełdzie LIFFE, które obniżyły się do 177 GBP/t (200 euro/t, kontrakt lipcowy).

Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 195 – 20 czerwca 2011

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.