piątek, 16 wrzesień 2011 11:06

Cła na eksport przedłużone, przedsiębiorcy tracą miliardy

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wicepremier, Minister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy A. Klujew poinformował o możliwości przedłużenia obowiązywania ceł na eksport zbóż z Ukrainy do końca roku marketingowego 2011/2012 (tj. do 1 lipca 2012 r.). Stosowny projekt nowelizacji rządowego rozporządzenia w tej sprawie rozpatrywany jest aktualnie przez Gabinet Ministrów Ukrainy.


Możliwość taka wywołuje niezadowolenie rolników oraz eksporterów zbóż, w ocenie których straty gospodarstw rolnych w 2011 r., spowodowane wprowadzeniem ceł na eksport zbóż oraz tymczasowym wyłączeniem z opodatkowania podatkiem VAT ich eksportu z Ukrainy (co oznacza, iż firmy eksportujące te zboża nie mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku), sięgają na dzień dzisiejszy 1,06 mld USD.

Niezadowolenie rolników budzą również zapowiedzi wprowadzenia tymczasowych ceł na eksport z Ukrainy roślin oleistych (rzepaku, soi oraz słonecznika) od 1 listopada 2011 r. Pomimo wcześniej prezentowanych informacji na ten temat na dzień dzisiejszy władze Ukrainy oficjalnie nie upubliczniły szczegółowych informacji na ten temat, jednak w związku z możliwością wprowadzenia takich ceł na Ukrainie wstrzymano skup roślin oleistych.

Tymczasowe cła eksportowe na pszenicę, mieszankę pszenicy i żyta (meslin), orkisz, jęczmień oraz kukurydzę wprowadzone zostały na Ukrainie w dniu 1 lipca 2011 r. i obowiązywać mają do 31 grudnia 2011 r. Równocześnie z wprowadzeniu tych ceł rozważano możliwość rozszerzenia ich stosowania na inne rośliny uprawne.

Ponadto pod koniec sierpnia 2011 r. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy - ze względu na zmniejszenie się poziomu eksportu zbóż z Ukrainy oraz zagrożenie utraty przez czołowych ukraińskich eksporterów zbóż swoich pozycji na rynkach światowych - wystąpiło z inicjatywą zniesienia ceł na eksport zbóż z Ukrainy. Stosowny projekt nowelizacji obowiązującego prawa celnego został przekazany przez resort rolnictwa do rozpatrzenia przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy oraz Ministerstwo Finansów Ukrainy. Propozycja ta spotkała się jednak z negatywnym stanowiskiem innych organów administracji ukraińskiej i Premiera Ukrainy M. Azarowa, którzy wskazywali na brak możliwości zniesienia tych ceł w związku z zobowiązaniami wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rozważana jest nawet możliwość wydłużenia stosowania tych ceł do końca bieżącego roku marketingowego, tj. do końca czerwca 2012 r.

Źródło: kiev.trade.gov.pl, „Ukraiński Nowyny", „Delo", „Ekonomiczeskije Izwiestia" 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.