piątek, 23 wrzesień 2011 06:48

Rolnicze agencje płatnicze z całej UE obradują w Sopocie

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Na zaproszenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, w związku z polską prezydencją w Unii Europejskiej, do Sopotu przybyły delegacje wszystkich agencji zajmujących się wypłacaniem pieniędzy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w 27 krajach wspólnoty.


Głównym tematem trzydniowej konferencji, która obraduje już po raz 30, są kwestie ulepszenia działania rolniczych agencji płatniczych, ograniczanie barier administracyjnych i biurokratycznych w udzielaniu wsparcia beneficjentom, a przede wszystkim reforma systemu kontroli wydatkowania unijnych środków, wykrywania nieprawidłowości i windykacji nienależnie wypłaconych pieniędzy.

Otwierając konferencję wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, podkreślił, że w interesie całej Unii leży udoskonalanie funkcjonowania agencji płatniczych i upowszechnianie dobrych praktyk ich funkcjonowania. Z kolei Patricia Bugnol w imieniu Komisji Unii Europejskiej nakreśliła perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 i dokonała analizy funkcjonowania systemów kontrolnych obejmujących udzielanie wsparcia dla rolnictwa. Jak zaznaczyła oficjalne zasady Wspólnej Polityki Rolnej wspólnoty zostaną przedstawione w październiku, ale przewidywany obecnie budżet na rolnictwo Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w wysokości przeszło 371 miliardów euro w obecnych warunkach kryzysu jest optymalny i więcej pieniędzy po prostu nie uda się przeznaczyć dla tego sektora. Zwróciła też uwagę, że Unia chce przeznaczyć 15 miliardów euro na ewentualne niezbędne interwencje na rynku żywności wspólnoty. Powiedziała też, że nadal trwają dyskusje nad zbudowaniem większej spójności między I filarem WPR, czyli dopłatami bezpośrednimi a Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z kolei oceniając systemy kontrolne obejmujące prawidłowość udzielenia unijnego wsparcia opowiedziała się za ograniczeniem liczby kontroli (jeśli wykrywanych błędów i nieprawidłowości będzie mniej), zmniejszeniem ich kosztów i przejęciem większej odpowiedzialności za jakość kontroli przez poszczególne państwa Unii. Większość przedstawicieli agencji poparła ten pomysł, a ponadto opowiedziała się za większą samodzielnością Agencji płatniczych w rozdysponowywaniu pomocy dla rolników i innych beneficjentów. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej w swoim wystąpieniu przypomniał, że Polska dysponuje największymi środkami w Unii na wsparcie rolnictwa i wywiązuje się z tego zadania świetnie, wypłacając najszybciej dopłaty bezpośrednie oraz przodując w realizacji PROW 2007-2013. Przedstawił też nasze doświadczenia w reformowaniu systemów kontrolnych, które przyniosły optymalizację realizacji tych zadań.

Oprócz obrad plenarnych i w zespołach problemowych uczestnicy 30 konferencji rolniczych agencji płatniczych UE znaleźli też czas na zwiedzenie Kaszubskiego Centrum Promocji Kaszub w Szymbarku. Wszystkie delegacje zagraniczne podkreślają bardzo dobrą organizacją Konferencji w Sopocie.

Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (wrzesień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.