piątek, 07 październik 2011 08:09

Lepiej wspólnie niż samotnie

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Bank BGŻ SA zorganizowali wspólnie w dniach 5-6 października w Warszawie I. Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych.


W panelu dyskusyjnym uczestniczył podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który powiedział że na podstawie doświadczeń z innych krajów można stwierdzić, że dla polskiego rolnictwa, w szczególności dla gospodarstw małych i średnich, tworzenie grup producenckich jest koniecznością.

- Od niepamiętnych czasów ludzie łączyli się w grupy, aby realizować to, co w pojedynkę byłoby bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Te reguły dotyczą również rolników, producentów rolnych, przetwórców i innych podmiotów związanych z rolnictwem. Grupy producentów rolnych w XXI wieku to organizacje, które powinny kierować się nowoczesnymi technikami zarządzania, szybko lokalizować, przetwarzać i tworzyć informacje rynkowe. Do tego konieczna jest elastyczna, ale trwała struktura organizacyjna jednostek, która pozwala na efektywne działanie i budowanie właściwego obrazu grupy na rynku dostawców, odbiorców i konsumentów. Tylko tak funkcjonujące grupy producentów rolnych są w stanie spełniać zadania marketingowe, umieszczać nowe produkty i stwarzać warunki do jak najlepszego zachowania pozycji towaru i producenta na trudnym rynku podażowym. Wymusza to w strukturach organizacyjnych grup producenckich mocną pozycję sekcji marketingowych, informatycznych i logistycznych. W przyszłości sukces rynkowy będzie zależeć od ich pracy i umiejętności ludzi tam zatrudnionych – podkreślił wiceminister Nalewajk.

Celem panelu było wypracowanie wspólnych działań mających poprawić przepływ informacji, umożliwić grupom producenckim wspólne podejmowanie działań handlowych na poszczególnych rynkach. Podczas Forum każdy z uczestników mógł wysłuchać szeregu interesujących wykładów dotyczących funkcjonowania grup producentów rolnych, ich finansowania i rozliczania.

Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.