środa, 19 październik 2011 10:42

Metrem przez geologię, czyli co kryje metro

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Co się kryje za betonowymi ścianami tunelu metra? – odpowiedź na to pytanie można znaleźć odwiedzając wystawę „Metrem przez geologię", która od dzisiaj gości na stacji „Wilanowska" w Warszawie. W uroczystym otwarciu ekspozycji wziął udział dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju.


Wystawa zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jest przedsięwzięciem edukacyjnym, którego celem jest ukazanie zastosowania naukowych badań geologicznych w praktyce. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest także nakreślenie tła historycznego powstania Metra Warszawskiego.

Warszawska kolej podziemna przecina zadziwiającą mozaikę warstw geologicznych. Wśród nich są m.in. osady subtropikalnego jeziorzyska sprzed 2,8 mln lat, gliny z ogromnymi głazami z czasów ostatniego zlodowacenia, namuły praWisły, piaski i żwiry polodowcowego koryta rzeki wreszcie dorobek współczesnej cywilizacji – gruzowo–śmieciowe nasypy antropogeniczne. Wszystko to przedstawiono na długim, pięciometrowym przekroju geologicznym, na którym znalazły się wszystkie stacje metra i łączące je tunele.

Na wystawie prezentowany jest także skrótowy zarys kartografii geologicznej Warszawy – od najstarszej mapy Siemiradzkiego z 1895 roku, poprzez przedwojenne prace Państwowego Instytutu Geologicznego, po najnowsze dzieło PIG-PIB – superprecyzyjną cyfrową mapę gruntów z 2011 roku.

Zwiedzający będą mieli także okazję zobaczyć rzadko publikowane zdjęcia z budowy „metra głębokiego", które w latach 50–tych zaczęto drążyć na głębokości 30-40 metrów w Warszawie.

Ekspozycja mieści się na antresoli stacji metra „Wilanowska" i będzie dostępna dla zwiedzających do maja przyszłego roku.

Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.