wtorek, 22 listopad 2011 15:00

Serbowie są zainteresowani polskim rolnictwem

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Możliwości rozszerzenia współpracy między polskimi i serbskimi firmami oraz proces integracji Serbii z UE to główne tematy rozmów wicepremierów Polski i Serbii Waldemara Pawlaka oraz Bozidara Delicia. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.


Wicepremier Pawlak podkreślił, że dotychczasowa współpraca między Polską a Serbią układa się pomyślnie. – W czerwcu br. podpisaliśmy umowę o współpracy gospodarczej, której efektem ma być m.in. powołanie komisji mieszanej złożonej z ekspertów naszych krajów – powiedział. – Pozwoli to na szczegółowe doprecyzowanie obszarów naszych działań – dodał.

W opinii wicepremiera Bozidara Delica serbscy przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością nawiązania kontaktów w polskim biznesem szczególnie w zakresie rolnictwa i infrastruktury kolejowej. – Chcielibyśmy również wymieniać się doświadczeniami związanymi z pracą administracji naszych krajów – zaznaczył.

Wicepremierzy Polski i Serbii rozmawiali również na temat starań Serbii dot. członkostwa w Unii Europejskiej. – Popieramy wniosek Serbii w tym kierunku i przykładamy dużą wagę do możliwości rozszerzenia UE o kraje regionu Bałkanów Zachodnich – powiedział. wicepremier Pawlak.

***
W okresie styczeń - sierpień 2011 r. wymiana handlowa między Polską a Serbią wyniosła 241,8 mln euro. Polski eksport w tym czasie osiągnął wartość 174,8 mln euro, natomiast import ok. 67,0 mln euro.

W eksporcie dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby przemysłu lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna.

Z kolei do Polski sprowadzamy głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz wyroby przemysłu lekkiego.

 


Źródło: mg.gov.pl Ministerstwo Gospodarki (listopad 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.