poniedziałek, 27 grudzień 2010 00:00

Ogólne zasady przyznawania płatności

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Płatności obszarowe, płatność cukrowa, płatność do pomidorów oraz płatność do krów i owiec są przyznawane na wniosek rolnika.
Rolnik, który w 2009 roku złożył wniosek o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, otrzymuje z ARiMR spersonalizowany wniosek o przyznanie płatności na rok 2010 wraz z materiałem graficznym i informacją dotyczącą maksymalnego kwalifikowanego obszaru na działce ewidencyjnej, ustalonego w oparciu o system identyfikacji działek rolnych.

 


W 2010 roku na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów płatności:

1. jednolita płatność obszarowa (JPO)
2. krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:

  •  uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin,
  • płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją),
  • płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce),

3. oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
4. przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich
5. płatność cukrowa
6. płatność do krów i owiec
7. specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.
8. pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
9. płatność z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006)
10. płatność rolnośrodowiskową (PROW 2007-2013).

We wniosku o przyznanie płatności rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.
Wraz z wnioskiem rolnik zobowiązany jest złożyć wypełnione i podpisane materiały graficzne. W przesłanym przez ARiMR materiale graficznym rolnik zobowiązany jest zaznaczyć obszar uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz znajdujące się w obrębie działki rolnej drzewa będące pomnikami przyrody objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i rowy, których szerokość nie przekracza 2 m.
Rolnik, który w 2009 roku nie składał wniosku o przyznanie płatności, w roku 2010 nie otrzyma wniosku spersonalizowanego. W takim przypadku należy wypełnić czysty formularz wniosku, zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR.

W przypadku, gdy rolnik w roku 2009 nie składał wniosku o przyznanie płatności i nie otrzymał materiału graficznego, zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie zawierające wykaz działek ewidencyjnych, na których:

  • prowadzi w danym roku na działce ewidencyjnej uprawę pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa, lub
  • w obrębie działki rolnej znajdują się:
    • drzewa będące pomnikami przyrody, objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
    • rowy, których szerokość nie przekracza 2 m.

Wzór oświadczenia jest zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny jest w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR.

Jeżeli dane zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności uległy zmianom lub zdezaktualizowały się od czasu złożenia wniosku, rolnik powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie kierownika biura powiatowego ARiMR i dostosować wniosek do stanu faktycznego. Nie ma możliwości zmiany danych we wniosku, w przypadku, gdy rolnik zostanie poinformowany przez ARiMR o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu w gospodarstwie.

Jeżeli w wyniku działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności rolnik nie będzie mógł spełnić warunków do przyznania danej płatności, będzie on uprawniony do otrzymania płatności, pod warunkiem, że w terminie 10 dni roboczych od daty ustania tych okoliczności, pisemnie poinformuje kierownika Biura Powiatowego ARiMR o wystąpieniu nadzwyczajnych okoliczności lub wystąpieniu siły wyższej oraz obowiązkowo dołączy dowody potwierdzające ich wystąpienie.

Zasady deklaracji działek we wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Analogicznie jak w roku ubiegłym, rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności. Podstawową grupę upraw stanowi powierzchnia kwalifikująca się do jednolitej płatności obszarowej (JPO).

Następnie na działce rolnej zadeklarowanej do jednolitej płatności obszarowej, należy zadeklarować powierzchnię upraw, które kwalifikują się do przyznania uzupełniającej płatności lub przejściowych płatności do owoców miękkich, lub specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.

Jako oddzielne działki rolne muszą być oznaczone we wniosku grunty, na których są uprawiane konopie włókniste, grunty, na których realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt, grunty stanowiące trwałe użytki zielone oraz zagajnik o krótkiej rotacji.
Rolnik ubiegający się o płatności zwierzęce nie deklaruje odrębnie powierzchni do płatności zwierzęcych. Płatność ta będzie ustalana na podstawie działek rolnych zadeklarowanych jako JPO,TUZ.

W przypadku ubiegania się o płatności do pomidorów lub płatność cukrową lub płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją, rolnik zaznacza tylko we wniosku pole wskazujące, że ubiega się o taką płatność.

We wniosku o przyznanie płatności do owoców miękkich, rolnik deklarując działki rolne, na których prowadzona jest uprawa owoców miękkich przeznaczonych do przetworzenia, zobowiązany jest do podania uprawianego gatunku owoców (maliny lub truskawki).

W 2010 roku zastosowanie mają następujące oznaczenia grup upraw:
1. Grupę upraw, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności oznacza się jako odrębną działkę rolną, w następujący sposób:

  • JPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej,
  • UPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
  • ST - w przypadku ubiegania się o przyznanie specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych
  • OM - w przypadku ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich.

2. Grupę upraw JPO, UPO, ST, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności do gruntów rolnych oznacza się jako odrębną działkę rolną.

3. Zwarty obszar gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności:

  • na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K)
  • stanowiący trwały użytek zielony (TUZ)
  • stanowiący zagajnik o krótkiej rotacji, obejmujący jednolitą gatunkowo uprawę (Z)
  • objęty uprawą jednej rośliny:
    • na którym realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) lub program rolnośrodowiskowy (PROW 2007 - 2013) (RS),
    • w ramach grupy OM

oznacza się jako odrębną działkę rolną podając oznaczenie grupy upraw (używając oznaczenia podanego w pkt 1), do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

4. W przypadku realizowania przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, poza oznaczeniem grupy upraw i nazwą obszaru, podaje się również nazwę rośliny uprawnej.

W przypadku, gdy rolnik deklaruje obszar, na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K), wówczas musi podać odmianę zadeklarowanych konopi włóknistych np.: Białobrzeskie, Beniko lub Silesia.

Źródło:http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/platnosci-bezposrednie/ogolne-zasady-przyznawania-platnosci.html

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.