piątek, 24 czerwiec 2011 09:02

O 20 proc. mniejsze zużycie energii

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Nowe środki zapewniające oszczędności energii umożliwią UE ograniczenie jej zużycia o 20 proc. do 2020 r. Strategia, jaką UE przyjęła w ramach walki ze zmianami klimatu, opiera się na trzech celach, które mają zostać zrealizowane do 2020 r. Są to: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. oraz zmniejszenie całkowitego zużycia energii o 20 proc.


UE podjęła już wiele działań związanych z emisjami gazów cieplarnianych oraz odnawialnymi źródłami energii, jednak w dziedzinie ograniczania zużycia energii mamy znaczące zaległości. O ile nic się nie zmieni, cel wyznaczony przez UE zostanie zrealizowany zaledwie w połowie. Aby temu zapobiec, Komisja proponuje wiążące środki na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej.

Plany dotyczące energii
Komisja proponuje, by każde państwo członkowskie opracowało krajowy plan oszczędniejszego gospodarowania energią. Dostawcy energii powinni zachęcać swoich klientów do oszczędzania energii, tak by jej sprzedaż malała o 1,5 proc. rocznie. W tym celu mogliby wspierać właścicieli budynków w wydajniejszym wykorzystywaniu systemów grzewczych, instalowaniu podwójnych szyb i izolowaniu dachów.

Władze poszczególnych krajów powinny wspierać realizację wyznaczonych celów, oferując różnorodne rozwiązania np. wprowadzając dotacje lub zawierając dobrowolne porozumienia z dostawcami energii.

Inne środki polegałyby na zobowiązaniu:
władz poszczególnych krajów do tego, by co roku ograniczały zużycie energii w co najmniej 3 proc. budynków publicznych oraz by kierowały się oszczędnościami energii przy zamawianiu wszelkich towarów i usług konsumentów do wydajniejszego gospodarowania energią w oparciu o swobodny dostęp do informacji na temat bieżącej konsumpcji dużych przedsiębiorstw do poddania się kontrolom, które pozwolą wskazać najlepsze sposoby oszczędzania energii; do tego samego zachęcane byłyby również mniejsze firmy krajowe organy regulacji energetyki do tego, by systematycznie brały pod uwagę efektywność energetyczną, zwłaszcza w kontekście zatwierdzania opłat sieciowych.

Władze krajowe zostałyby również zobowiązane do monitorowania wydajności energetycznej nowych elektrowni oraz do propagowania odzysku ciepła z odpadów.

Kolejne kroki
Opisane powyżej środki, które stanowią część długofalowych działań mających przekształcić UE w konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną, muszą obecnie zostać zatwierdzone przez rządy państw członkowskich.

W 2014 r. Komisja sprawdzi, czy podjęte działania pozwolą UE ograniczyć zużycie energii o 20 proc. w wyznaczonym terminie. Jeśli będzie to koniecznie, Komisja przedstawi nową propozycję i prawnie zobowiąże państwa członkowskie do realizacji krajowych celów.

Źródło: ec.europa.eu Komisja Europejska (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.