wtorek, 21 czerwiec 2011 08:06

Priorytety polskiej Prezydencji wobec właścicieli ziemskich

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska wzięła dziś udział w Zgromadzeniu Generalnym European Landowner' Organization, które odbyło się w Warszawie w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pani Minister zaprezentowała priorytety polskiej Prezydencji w obszarze środowiska.


Podczas dyskusji wskazano na konieczność silniejszej integracji rolnictwa i środowiska, które stają wobec nowych trudnych do pogodzenia wyzwań - zapewnienia rosnącego popytu na żywność i przeciwdziałania utracie zasobów różnorodności biologicznej. Wynikające z tego zadania dla rolników w zakresie aktywnego przeciwdziałania zmianom klimatu, zrównoważonego gospodarowania wodą, produkcji dóbr publicznych powinny być odpowiednio dotowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Zgodzono się, że debacie o reformie WPR nie sprzyja impas w negocjacjach klimatycznych, jak również rosnąca konkurencja w otoczenie europejskiego rolnictwa. Aby osiągnąć nowe założenia rozwoju, WPR musi dążyć do sprawiedliwego i zrównoważonego systemu wsparcia, zachęcającego do pełniejszej integrowania środowiska z gospodarką rolną, efektywnego gospodarowania zasobami przy użyciu wiedzy i innowacji, zwiększenie spójności terytorialnej i społecznej. Dostrzeżono konieczność przeciwdziałania zagrożeniom dla celów środowiskowych związanych z rozwojem rynku biopaliw.

Zgromadzenie Generalne ELO odbywa się co sześć miesięcy w Kraju Członkowskim, które obejmie w najbliższym półroczu Prezydencję Rady Unii Europejskiej.

European Landowner' Organization, utworzone w 1972, jest unikatową organizacją zrzeszającą narodowe organizacje z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej i spoza niej. Będąc organizacją niezależną i niekomercyjną, reprezentuje interesy właścicieli ziemskich, menadżerów ziemskich i przedsiębiorców rolnych na poziomie europejskim. Celem organizacji jest promocja dobrze prosperujących obszarów wiejskich.

Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.