wtorek, 19 lipiec 2011 14:10

Pomoc dla producentów warzyw i owoców jest konieczna!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W czasie ważnej konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj, przewodniczący Komitetów Copa i Cogeca, Gerd Sonnleitner i Paolo Bruni, podkreślili jak odżywcze są europejskie warzywa i owoce. Zaapelowali oni również o jak najszybsze wdrożenie nowych instrumentów pomocy dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli z powodu kryzysu.


Po konferencji odbył się poczęstunek, w czasie którego można było spróbować najwyższej jakości warzyw, owoców, soków i koktajli owocowych.

Konieczne są działania promocyjne
Przewodniczący Komitetu Copa, Gerd Sonnleitner, stwierdził, że należy niezwłocznie rozpocząć działania promocyjne w sektorze, aby pomóc w jego odbudowie w sezonie. Z kolei Przewodniczący Komitetu Cogeca, Paolo Bruni, powiedział: "Spółdzielnie rolne i producenci UE ponieśli olbrzymie straty w wyniku kryzysu e.coli. Straty wynosiły nawet 400 milionów Euro tygodniowo w czasie szczytu kryzysu. W związku z tym Komitety Copa-Cogeca skierowały pismo do Prezydencji Rady Unii Europejskiej nawołując do 100 proc. pokrycia strat poniesionych przez rolników. Ponadto, dziś rano osobiście spotkałem się z Prezydencją Rady, aby przedstawić nasze żądania".

Przewodniczący Bruni dodał "Pakiet ratunkowy zaproponowany przez Komisję Europejską w wysokości 210 milionów Euro jest dobrym początkiem, nie wystarczy on jednak na pokrycie ogromnych strat poniesionych przez producentów. Zwłaszcza w związku z trudnościami strukturalnymi w marketingu brzoskwiń i nektaryn, które zostały spotęgowane ze względu na przesycenie rynku tymi owocami (brzoskwinie, nektaryny oraz melony). Dlatego też żądamy, aby ministrowie ds. rolnictwa UE wprowadzili drugi pakiet pomocy dla producentów, wraz z dodatkowym budżetem na jego sfinansowanie oraz aby jego okres obowiązywania został przedłużony do 31 lipca. Chcemy aby lista produktów objętych pomocą została poszerzona.

Zwiększyć dopłaty!
Wszystkie warzywa i owoce, w przypadku których można udowodnić, że spadek ich cen był spowodowany kryzysem e. coli, powinny zostać objęte pomocą. Należy zwiększyć maksymalne dopłaty UE do brzoskwiń i nektaryn wycofanych z rynku o €30 za 100 kg. Trzeba stworzyć system działający wstecz, obejmujący okres od 26 maja 18 czerwca, aby producenci otrzymali odszkodowania za różnicę pomiędzy maksymalnymi dopłatami UE a ceną produktów dotkniętych przez kryzys".

Przewodniczący grupy roboczej "Warzywa i owoce" Komitetów Copa-Cogeca, VanEs, powiedział: „Należy jak najszybciej rozpocząć kampanię promocyjną warzyw i owoców, nie tylko w UE lecz także poza nią. Kampania ta powinna być w 100 proc. sfinansowana ze specjalnego budżetu UE. Kryzys e. coli, który dotknął producentów w najgorszym możliwym okresie nie jest jedynym problemem. Spożycie warzyw i owoców nie zwiększa się. Mimo wszystko, Komitety Copa-Cogeca cieszą się, że UE zwiększyła fundusze na promocję warzyw i owoców z 10 do 15 milionów euro rocznie na okres najbliższych trzech lat."

Następnie Przewodniczący Sonnleitner przedstawił opinię Komitetów Copa-Cogeca na temat wpływu suszy na sektor hodowli UE. Tego samego dnia odbyła się debata na ten temat na posiedzeniu ministrów ds. rolnictwa UE. Przewodniczący Sonnleitner podkreślił: „Oprócz różnych problemów strukturalnych, z którymi zmagają się producenci wołowiny, należy zająć się kwestią niewielkiej dostępności pasz w krajach dotkniętych przez suszę (ok. 30-50 proc. spadek w produkcji pasz we Francji, Belgii, częściowo w Niemczech i Wielkiej Brytanii). Np. we Francji szacuje się, że ilość dostępnych pasz spadła o 15,8 miliona ton. W celu uzupełnienia tych braków producenci będą zmuszeni do zakupu słomy, zbóż oraz soi, co będzie kosztować ok. 2,2 miliarda euro (15,8 x 140 euro/tona). Jeśli sytuacja ta się nie zmieni jej wpływ na rynek będzie najprawdopodobniej odczuwalny jesienią w związku z przedwczesnym ubojem zwierząt, ponieważ producenci nie będą w stanie ich wykarmić. Dlatego też namawiałem polską prezydencję do włączenia monitoringu rynku wołowiny do programu prac Rady ministrów ds. rolnictwa na wrzesień/październik. Należy również rozważyć możliwość aktywacji prywatnego przechowalnictwa i dopłat do eksportu".

Producenci wołowiny nie mogą tracić
Przewodniczący dodał: „Ponadto dochody producentów wołowiny są najniższe w całym sektorze. Zarówno producenci jak i spółdzielnie UE nalegają na natychmiastowe wdrożenie nowych instrumentów, jeszcze przed rewizją WPR, aby zabezpieczyć podstawy produkcji wołowiny w Europie."

Do instrumentów tych należą: utrzymanie spójnej polityki handlowej vis-a-vis WPR; obserwowanie cen i marż przy równoczesnym badaniu rozwoju cen i marż w łańcuchu żywnościowym; dokładny monitoring rynku wołowiny UE po zniesieniu kwot mlecznych; lepsza organizacja sektora (poprzez umożliwienie organizacjom producentów negocjowania warunków kontraktów). Jeśli chodzi o WPR po 2013 roku trzeba utrzymać dopłaty powiązane z produkcją (dopłaty do krów mamek, możliwości uwzględnione w artykule 68) oraz dopłaty do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Ponadto, w dyskusji na temat WPR po 2013 roku należy uwzględnić system produkcji "bydła opasowego" aby w przyszłości można było utrzymać systemy produkcji "bydła na rozród".

Źródło: copa-cogeca.be (lipiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.