środa, 06 kwiecień 2011 08:03

Wicepremier Polski pochwalił się, ale Ukraina nie jest gorsza

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Polskie i ukraińskie doświadczenia w zakresie reform gospodarczych to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i wicepremiera, ministra polityki społecznej Ukrainy Siergieja Tihipko.


Wicepremier Pawlak podkreślił, że dobra sytuacja polskiej gospodarki jest m.in. wynikiem zmian systemowych, jakie dokonały się w naszym kraju w ostatnich dziesięciu latach. - Przeprowadziliśmy reformę administracyjną, emerytalną, służby zdrowia i edukacji. Transformacja umożliwiła także szybki rozwój sektora prywatnego – dodał. Spotkanie odbyło się 31 marca 2011 r. w MG.

Wiceszef rządu przypomniał, że korzyści z przeprowadzonych reform były widoczne podczas kryzysu gospodarczego z roku 2009. - Byliśmy jednym z liderów wzrostu PKB wśród krajów unijnych, co zawdzięczmy elastyczności krajowej gospodarki oraz popytowi wewnętrznemu - powiedział wicepremier.

Wicepremier Tihipko z uznaniem odniósł się do działań polskiego rządu. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina także wdraża liczne reformy. - Rozpoczęliśmy proces deregulacji, wprowadziliśmy nowy kodeks podatkowy, planujemy także dalsze zmiany w polityce fiskalnej - podkreślił. - Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń, szczególnie w zakresie polityki społecznej - dodał Tihipko.

 


***


W 2010 r. wymian handlowa Polski z Ukrainą osiągnęła wartość 5,7 mld dol. Eksport w tym czasie wyniósł 3,9 mld dol, natomiast 1,8 mld. dol.

Na Ukrainę eksportujemy głównie wyroby higieniczne, oleje ropy naftowej, druty i kable, części i akcesoria do pojazdów, wyroby walcowane płaskie, koks i półkoks, aparaturę odbiorczą dla telewizji i radia, opony, kosmetyki, opakowania z papieru i tektury, jabłka, gruszki i mięso wieprzowe.

Do Polski z Ukrainy sprowadzamy najczęściej rudę i koncentraty żelaza, wyroby walcowane płaskie, druty, kable i przewody, makuchy, nasiona rzepaku, żelazostopy, węgiel i brykiety, oleje i drewno.

Źródło: polska.trade.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.