piątek, 20 styczeń 2012 12:00

Porozumienie w sprawie przyszłości sektora mlecznego to dobry krok

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Komitety Copa-Cogeca uznały, że porozumienie zawarte przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę odnośnie przyszłości sektora mlecznego to krok w dobrym kierunku.


Wzmacnia ono przede wszystkim relacje kontraktowe między rolnikami a przetwórcami oraz ma na celu poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, a także umożliwienie im uzyskania wyższych przychodów z rynku.

Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pekka Pesonen ostrzegał, że w czasie ostatniego kryzysu mlecznego rolnicy stracili ponad 10 miliardów Euro, mimo że przychody w łańcuchu żywnościowym były stabilne. - Porozumienie to jest odpowiedzią na nasz apel o wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, ponieważ obecnie otrzymują oni jedynie ułamek ceny - dodał. Od czasu rozpoczęcia dyskusji nad przyszłością sektora mleka, która rozpoczęła się dwa lata temu, Komitety Copa-Cogeca nawoływały o większą koncentrację podaży, którą można osiągnąć przez tworzenie organizacji producentów, w tym spółdzielni, oraz o wspólne negocjacje minimalnych warunków umowy, w celu wzmocnienia pozycji negocjacyjnej producentów w łańcuchu żywnościowym. Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że elementy te zostały zawarte w ostatecznej wersji kompromisowego porozumienia. Ponadto Komitety Copa-Cogeca uważają, że spółdzielnie odgrywają kluczową rolę we wzmacnianiu pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym i dlatego unijne zasady konkurencji nie mogą ograniczać ich możliwości wzrostu i rozwoju. Dzisiejsze porozumienie to krok we właściwym kierunku – dodał Pesonen.

Henri Brichart, przewodniczący grupy roboczej "Mleko" Komitetów Copa-Cogeca, podkreślił, że zawarte porozumienie ustabilizuje sytuację rolników, ponieważ będą oni z wyprzedzeniem znali cenę surowego mleka oraz ilość, jaką będą musieli dostarczyć. Ostrzegał on jednak, że ten pakiet mleczny nie wystarcza do rozwiązania wszystkich problemów. Najskuteczniejszym instrumentem walki z kryzysem na rynku unijnym są instrumenty zarządzanie rynkiem, takie jak interwencje i prywatne przechowalnictwo. Instrumenty te muszą być elastyczne i dostosowane do potrzeb rolników aby zwiększyć ich wydajność i chronić rolników przed ekstremalnymi wahaniami rynków oraz aby zagwarantować zrównoważoną, konkurencyjną produkcję mleka i przetworów mlecznych w Europie. Jest to szczególnie ważne ze względu na obecny kryzys finansowy - podsumował Pekka Pesonen.

 

 


Źródło: copa-cogeca.be (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.