środa, 08 czerwiec 2011 12:54

Afera ogórkowa: Będą pieniądze dla poszkodowanych!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

- Przyjęliśmy szereg ustaleń, które są korzystne także dla polskich rolników. Z ubolewaniem stwierdzam, że wciąż jednak Niemcy nie potrafią wskazać źródła zakażenia bakterią E.Coli choć minister Niemiec prawie absolutnie wyklucza zakażenie odroślinne. Długo i ostro rozmawialiśmy, wcześniejsza propozycja Komisji Europejskiej zastała poprawiona – pisze na swoim blogu minister rolnictwa, Marek Sawicki.


Minister rolnictwa, dalej w tej sprawie pisze: „We wczorajszym posiedzeniu nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu – zwołanej przez Prezydencję Węgierską na mój wniosek – uczestniczyli również komisarze J. Dali i D. Ciolos. Przyjęliśmy szereg ustaleń, które są korzystne także dla polskich rolników. Z ubolewaniem stwierdzam, że wciąż jednak Niemcy nie potrafią wskazać źródła zakażenia bakterią E.Coli choć minister Niemiec prawie absolutnie wyklucza zakażenie odroślinne. Długo i ostro rozmawialiśmy, wcześniejsza propozycja Komisji Europejskiej zastała poprawiona. Ministrowie prezentowali jednomyślne stanowisko w zakresie niezbędnej pomocy dla poszkodowanych producentów.
Ustalono:

 

  • Pomoc będzie przysługiwała wszystkim producentom, dotkniętym kryzysem na rynku, a nie tylko zrzeszonym w Organizacjach Producentów.
  • Proponowany przez KE poziom rekompensat jako 30 proc. średniej ceny z okresu 2007 -2010 zostanie podwyższony do poziomu co najmniej 50 proc.
  • Ministrowie proponowali 90 proc. poziomu strat.
  • Pomoc dla producentów będzie w 100 proc. pochodziła z budżetu UE .
  • Budżet na pomoc doraźna wyniesie około 200mln-euro (ministrowie postulowali kwotę dwukrotnie wyższą).
  • Potrzebna jest poprawa systemu wcześniejszego ostrzegania o zagrożeniach.
  • Przeprowadzenie na poziomie UE kampanii informacyjnej w celu odbudowy zaufania konsumentów do bezpieczeństwa produktów unijnych, zwłaszcza produktów roślinnych.
  • Wniesienie na najbliższy szczyt Unia – Rosja sprawy embarga nałożonego przez Rosję na produkty roślinne z UE ( wniosek Polski).


Zaproponowałem również modyfikacje niektórych zapisów prawnych, tak by rozszerzyć zakres produktów objętych działaniami (obecnie tylko drób) na wypadek sytuacji kryzysowej.

 

Warto dodać jeszcze, że Komisja Europejska przygotowała również propozycję szybkich działań, w celu złagodzenia trudnej sytuacji unijnych producentów warzyw w ramach projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, który będzie poddany pod głosowanie 14 czerwca br. na komitecie Zarządzającym WOR."

 

Źródło: mareksawicki.blog.onet.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.