czwartek, 03 listopad 2011 08:32

Produkcja mrożonych warzyw do przodu!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Jak wynika z przedstawionych danych GUS (Produkcja ważniejszych wyrobów przemysłowych IX 2011 r.), produkcja mrożonych warzyw w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku (w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej) wyniosła 354 tys. t. i wzrosła o 8,2% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim oraz była aż o 16,4% wyższa niż przed dwoma laty.


Co prawda w pierwszym kwartale 2011 roku, ze względu na niższe zbiory warzyw w roku ubiegłym, produkcja mrożonek warzywnych była mniejsza w porównaniu do tego samego okresu w 2010 roku. Silny wzrost nastąpił dopiero w ostatnich miesiącach. W samym wrześniu br. firmy te wytworzyły 74 tys. t mrożonek, czyli aż o 20,3% więcej niż we wrześniu w roku poprzednim.

Jeśli tendencja ta utrzyma się do końca roku, oznaczać to będzie powrót do trendu wzrostowego, po załamaniu tej produkcji w 2009 roku. Tegoroczny wzrost produkcji wynika głównie ze wzrostu zbiorów krajowych warzyw w stosunku do 2010 roku. Biorąc jednak pod uwagę okres ostatnich kilku lat, zwiększanie produkcji mrożonek warzywnych było możliwe głównie dzięki wzrostowi zapotrzebowania na rynku krajowym, ale również dzięki dość silnemu rozwojowi eksportu.

Według danych IERiG ż-PIB, eksport polskich mrożonek warzywnych od 2003 do 2010 roku zwiększał się średnio o 2,9% rocznie. Podobna sytuacja występuje w przypadku mrożonych owoców. Według danych GUS, ich produkcja w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2011 roku wyniosła 266 tys. t i była o 12,1% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu w 2010 roku. Było to w zdecydowanym stopniu rezultatem zmian w wielkości produkcji surowca do przetwórstwa. Co prawda tegoroczne zbiory truskawek, które w strukturze produkcji krajowych mrożonek z owoców stanowią aż 40% udziału, zmniejszyły się w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowanie wzrosły natomiast zbiory malin oraz wiśni, które łącznie w tej strukturze zajmują niewiele mniejszy udział (ok. 37%).

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 214 – 31 października 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.