wtorek, 16 sierpień 2011 07:26

Światowy festiwal wikliny w Szreniawie

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniach 26-28 sierpnia br. na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbędzie się II Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa organizowany przez Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich z siedzibą w Nowym Tomyślu oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.


Jak informują organizatorzy na gości, którzy w tym dniu zdecydują się odwiedzić muzeum w Szreniawie będzie czekać wiele atrakcji. W programie imprezy zaplanowano miedzy innymi międzynarodowy konkurs plecionkarstwa, kiermasz wyrobów plecionkarskich – stoiska plecionkarzy z różnych regionów świata, prezentujące różnorodność wyrobów i stosowanych poza wikliną surowców, stanowiska interaktywne prezentujące narzędzia, maszyny i prace związane z wycinką wikliny (noże w formie sierpów, kosiarki), jej przetwórstwem (kocioł do gotowania wikliny, korowarka) oraz z wyplataniem wyrobów wiklinowych (warsztat pracy plecionkarza) oraz pokazy wyplatania połączone z interaktywnymi stanowiskami związanymi z tym rzemiosłem, również dla najmłodszych, a także ekspozycje w plenerze w formie stanowisk przedstawiających możliwości zastosowania wikliny poza plecionkarstwem, w różnych dziedzinach życia człowieka (ochrona środowiska, budownictwo, ekologia).

Będzie można podziwiać też plantacje prezentującą wielu odmian wikliny w formie ekspozycji botanicznej (salicarium) - uprawiana na terenie otaczającym budynki Muzeum oraz oddany do użytku bezpośrednio przed Festiwalem, budynek obory w stylu olęderskim, jako kolejny, obok budynku mieszkalnego (główna siedziba Muzeum) i stodoły, obiekt odtwarzanej zagrody osadnika olęderskiego.

W czasie trwania Festiwalu na terenie Muzeum prezentowane będą wystawy, których otwarcie nastąpi w pierwszym dniu imprezy (26 sierpnia):

  • "Wiklinowe kosze dawniej i dziś – 100 lat polskiego wzornictwa plecionkarskiego". Repliki wybranych koszy wykonywanych na przestrzeni ostatnich 100 lat, z podziałem na regiony naszego kraju, odtworzone na podstawie dostępnej dokumentacji – katalogi. (parter stodoły)
  • „Artystyczne i użytkowe formy wiklinowe – nowe wzornictwo". Wystawa prezentująca niepowtarzalne formy wiklinowe wykonane podczas Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich oraz konkursów plecionkarskich organizowanych w ramach Jarmarków Chmielo-Wikliniarskich i poprzedniego I Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa zorganizowanego w 2008 roku. Formy mają charakter użytkowy – krzesła, fotele, kanapy, stoliki, parawany, kosze, pojemniki, jak również artystyczny – przestrzenne formy ogrodowe oraz prace znajdujące zastosowanie w aranżacji i dekoracji wnętrz. (poddasze stodoły)
  • Formy poplenerowe „Wiklina 2001 – 2011". Duże formy przestrzenne o charakterze artystycznym, wykonane w ramach Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich w latach 2001-2011 – ekspozycja w plenerze.
  • Wystawa odmian wikliny prezentowanych w formie powiązanych w pęczki sadzonek, przywiezionych przez uczestników imprezy. (parter obory olęderskiej).


Źródło: ksow.pl Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (lipiec 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.