wtorek, 30 sierpień 2011 12:10

Śpiew i taniec królowały w Sterdyni

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W niedzielę 28 sierpnia w Sterdyni w powiecie sokołowskim odbył się "VIII Konkurs Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Podlasia oraz prezentacja Darów Ziemi Nadbużańskiej". Konkurs połączony został z Dożynkami Gminnymi.


Wśród gości na tą uroczystość znaleźli się m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marek Sawicki, oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu powiatu sokołowskiego.

Minister Marek Sawicki wręczył medale "Zasłużony dla Rolnictwa" a w wystąpieniu nawiązał do symbolu chleba i ciężkiej pracy rolników, która sprawia, że chleb jest dziś obecny na co dzień, na stole we wszystkich polskich domach.
Odnosząc się do polskiego przewodnictwa w Radzie UE minister przypomniał obawy towarzyszące akcesji Polski do Unii. Niektóre środowiska propagowały pogląd, że produkty rodzimych rolników nie będą miały zbytu bowiem na półkach sklepowych konsumenci znajdą tańsze towary importowane z krajów zachodnich. Opinie te okazały się nieprawdziwe. Dziś Polska jest jednym z najbardziej liczących się eksporterów żywności do krajów zachodnich. Blisko 11 proc. polskiego eksportu to żywność.

Zgodnie z tradycją jednym z głównych punktów programu było ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wręczono również nagrody zwycięzcom powiatowych konkursów adresowanych do rolników: "Mieszkajmy piękniej", którego organizatorem jest Gmina Sterdyń i Gminny Ośrodek Kultury w Sterdyni.

W programie spotkania każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Były stoiska wystawiennicze twórców ludowych, instytucji, firm stowarzyszeń, oraz gry i zabawy dla dzieci. Dożynki uświetniło wiele zespołów między innymi: zespół pieśni i tańca "Sokołowianie", "Sterdyniacy", "Pasieka", "Węgrowianie", "Seniorynki", "Kapela Polska".

ARiMR także była na tych sterdyńskich dożynkach. Stoisko obsługiwali pracownicy sokołowskiego BP. Rolnikom udzielano informacji na interesujące ich tematy, rozdawano ulotki i gadżety. Bardzo dużo pytań dotyczyło przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, jak również trwającego jeszcze naboru wniosków na działanie "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych".

Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (sierpień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.