piątek, 02 wrzesień 2011 11:08

Święto Plonów w Rusinowie na Mazowszu

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Tym razem Gmina Rusinów Powiat Przysuski była Gospodarzem Dożynek Powiatowych w których udział wzięło kilka tysięcy osób, przede wszystkim rolnicy wraz ze swoimi rodzinami. Zgodnie z tradycją jest to święto rolników mające charakter dziękczynny, sięgając do historii, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, pierwotnie związany z kultem roślin, później z rolnictwem.


Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Tomasika. Po mszy nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na boisko szkolne gdzie symbolicznie podzielono się chlebem, który jest symbolem plonu i trudu rolnika.

Na uroczystości Dożynkowe przybyli licznie zaproszeni goście: parlamentarzyści, samorządowcy, Dyrektorzy jednostek rządowych a wśród nich zastępca dyrektora MzOR ARiMR Włodzimierz Konecki, który przekazał na ręce Starosty Powiatu Przysuskiego list od Prezesa ARiMR Tomasza Kołodzieja.

Dożynkom towarzyszyły wystawy płodów rolnych. Był też "Stół produktów regionalnych", przy którym każdy mógł spróbować smakowitych tradycyjnych wyrobów i produktów kulinarnych, wędlin, chleba wiejskiego, ogórków małosolnych, papryki i miodu nadpilicznego.

Zgodnie z tradycją na dożynkach nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych przygotowanych przez mieszkańców z ziaren i kłosów tegorocznych zbóż, które zgodnie z tradycją będą przechowywane w stodołach do kolejnego roku, do nowego siewu, wykruszone z nich ziarna będą wsypywane do worków razem z ziarnem siewnym, nie mogło również zabraknąć różnego rodzaju dekoracji dożynkowych.
Tradycja tradycją ale czym by było obecne rolnictwo bez możliwości rozwoju i innowacji, a polski rolnik bez posiadania odpowiedniej wiedzy. To rola ARiMR . Biuro Powiatowe w Przysusze zaprezentowało aktualną ofertę wsparcia przez ARiMR.

Pracownicy biura odpowiadali na pytania przyszłych i obecnych beneficjentów, rozdając jednocześnie materiały informacyjne dotyczące miedzy innymi PROW 2007-2013. Pracownicy Biura Powiatowego informowali rolników o pomocy z jakiej mogą skorzystać w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, a także jakie należy podjąć kroki by uniknąć sankcji z tytułu niewypełnienia zobowiązań wynikających z decyzji o przyznaniu pomocy oraz umów zawartych z Agencją, oraz praw i obowiązków rolnika w przypadku kontroli na miejscu.

Jak to zwykle podczas takich uroczystości bywa nie mogło również zabraknąć bogatej części artystycznej, zarówno dla najmłodszych widzów jak i tych "troszkę starszych".

Były konkursy wiedzy, występy zespołów muzycznych zarówno tych lokalnych ludowych jak i gwiazd polskiej estrady Skaldów. Na zakończenie wieczoru odbył się pokaz sztucznych ogni.

Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (wrzesień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.