wtorek, 06 wrzesień 2011 12:48

Podziękowanie za plony na Jasnej Górze

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Pierwsza niedziela września to na Jasnej Górze święto dziękczynienia za plony. Tegoroczne uroczystości odbywały sie pod hasłem "Do Matki Jedności z Bogiem". Jak co roku, uczestniczyli w nim rolnicy z całej Polski. Do Częstochowy przyjechało około 25 tys. rolników.


Najważniejszym punktem uroczystości była niedzielna msza święta celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Ważnym momentem było też błogosławieństwo chleba i wieńców żniwnych. W uroczystościach uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Prezydent podkreślił, że polscy rolnicy mają swój liczący się udział w stosunkowo łagodnym przejściu naszego kraju przez europejski kryzys gospodarczy.

Charakter imprezy skłonił ministra Sawickiego do poruszenia kilku ważnych kwestii. Jedną z nich była żywność modyfikowana genetycznie. - Skoro obecnie nie możemy dostosować prawa krajowego do prawa europejskiego i skutecznie chronić się przed tym, co nieznane, to powinniśmy zmienić prawo europejskie – powiedział minister i zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podczas nieformalnego spotkania Rady Ministrów we Wrocławiu zaproponuje debatę na temat Europy wolnej nie tylko od upraw, ale także od pasz i żywności produkowanej w oparciu o takie pasze.

Minister nawiązał także do reformy Wspólnej Polityki Rolnej. - Trzeba wypracować nowe kryteria podziału środków, doprowadzić do wyrównania poziomów płatności i uczynić Wspólną Politykę Rolną rozwojową oraz sprawiedliwą – podkreślił szef resortu.

Kolejna sprawa poruszona przez ministra Sawickiego to przyjęta przez Sejm RP na posiedzeniu 31 sierpnia br. ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która daje rolnikom możliwość szybszego nabywania państwowej ziemi, na preferencyjnych warunkach. Regulacja ta przyczyni się do pełniejszego urzeczywistnienia zasady wyrażonej w art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne. Szacuje się, że w ten sposób trafi do sprzedaży około 150 tys. ha gruntów rolnych. - Mam nadzieję, że jak największa ilość polskiej ziemi stanie się własnością polskich rolników – podkreślił minister.

Uroczystościom na Jasnej Górze towarzyszył szereg imprez m.in. Krajowa Wystawa Rolnicza, organizowana w Częstochowie już po raz 20., a w jej ramach np. targi pszczelarskie, kiermasz kwiatów i roślin ozdobnych, targi sztuki ludowej. Odbywały się tu także Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych.

Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi (wrzesień 2011), fot. Damian27 pl.wikipedia.org

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.