wtorek, 04 październik 2011 06:40

Tak, tak - wieś się zmienia

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wieś się zmienia - to tytuł konferencji jaką w czwartek 29 września zorganizował Kujawsko-Pomorski OR ARiMR w Toruniu. Uczestniczyli w niej rolnicy, działacze samorządowi, przedstawiciele organizacji, związków zawodowych działających na obszarach wiejskich, terenowi pracownicy Agencji.


Wśród gości serdecznie witano wicemarszałek sejmu Ewę Kierzkowską, posła Jana Wyrowińskiego, wicemarszałka województwa Dariusza Kurzawę, wicewojewodę Zbigniewa Ostrowskiego, prezesa Izby Rolniczej Ryszarda Kierzka, a także Renatę Mantur - dyrektora Departamentu Płatności Obszarowych z centrali ARiMR.

Dyrektor Oddziału Andrzej Gross przedstawił działalność ARiMR w regionie kujawsko-pomorskim. Stwierdził, że po początkowych obawach, nieufności, a nawet niechęci towarzyszącej składaniu pierwszych wniosków, rolnicy, często idąc za przykładem sąsiadów, coraz częściej i śmielej zaczęli korzystać z finansowego wsparcia udzielanego za pośrednictwem naszej Agencji.

Dzisiaj, chociaż województwo kujawsko-pomorskie pod względem wielkości należy do średnich, to jednak wielkość dofinansowania przypadającego na jedno gospodarstwo, na jeden hektar, liczba składanych wniosków i wypłaconego dofinansowania plasuje region w krajowej czołówce.

- Dotychczas na konta naszych beneficjentów przelano ponad 8,6 miliarda złotych - wyliczał dyrektor. - Przy pomocy Agencji zmodernizowano wiele gospodarstw, zakupiono wiele nowych rolniczych maszyn i sprzętów, zwiększyła się o ponad trzy hektary średnia wielkość gospodarstwa w regionie - dodał.

Pewnym uzupełnieniem dyrektorskiego wystąpienia było omówienie społeczno-gospodarczych kierunków rozwoju obszarów wiejskich przez dr Wojciecha Kniecia z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Mimo, że na polskiej wsi, podobnie zresztą jak w krajach unijnych, nigdy nie żyło się tak dobrze jak obecnie, to jednak obok pozytywnych zmian występuje szereg niepokojących zjawisk, zwiększa się dysproporcja między gospodarstwami bogatymi i biednymi - wyliczał prelegent. - Coraz mniej osób utrzymuje się na wsi z czystego rolnictwa, rolnicy się starzeją, np. w Danii 65 proc. rolników przekroczyło 60 lat, w Hiszpanii są wsie, w których odsetek osób powyżej 60 lat przekracza 95 proc. U nas coraz więcej osób z miast emigruje na wieś. W województwie kujawsko-pomorskim w trzech gminach położonych w pobliżu dużych miast liczba mieszkańców zwiększyła się o ponad 60 proc. wyludniają się jednak obszary stricte rolnicze – wyjaśnił Wojciech Knieć.

Zdaniem dr Kniecia, co pokazują przykłady Grecji, Portugalii, Hiszpanii, rodzinne wiejskie gospodarstwa mogą złagodzić skutki kryzysu, trzeba wiec je wspierać.

Działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wdrażane przez samorząd województwa omówił Bartosz Szymański, dyrektor departamentu ROW z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Natomiast Mariola Epa-Pikuła, na przykładzie fundacji "Ziemia Gotyku" przedstawiła przykłady zrealizowanych projektów w ramach programu Leader.

 

Zaproszona na obrady Renata Mantur, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, przedstawiła projekty pewnych zmian w płatnościach obszarowych na 2012 roku, wprowadzenie dodatkowych, czasowych dopłat do niektórych upraw.
Podczas uroczystej konferencji odznakami "Zasłużony dla rolnictwa" uhonorowano pracowników Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ARiMR: Barbarę Chojnacką, Hannę Kasperek, Andrzeja Krukowskiego, Jolantę Lubańską, Zbigniewa Olecha, Dariusza Sienkiewicza, Sławomira Suchomskiego, Radosława Surdyka i Bronisława Szczepańskiego.

Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.