poniedziałek, 24 październik 2011 07:55

Natura FOOD – targi ze smakiem

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniach od 14 do 16 października br. w Łodzi królowały wędliny produkowane według tradycyjnych receptur, wspaniałe miody, ryby, dziesiątki gatunków serów i pieczywa, mnóstwo lokalnych specjałów, a wszystko zdrowe, smaczne i jakże inne od tego co możemy najczęściej kupić w naszych sklepach.


Usatysfakcjonowani mogli czuć się także smakosze regionalnych piw, domowych nalewek czy wina. Wszystkich tych wspaniałości można było spróbować w łódzkiej hali Expo, na Targach "Natura Food", imprezie której główną ideą jest promocja żywności naturalnej, ekologicznej oraz popularyzacja produktów regionalnych. Jak podają organizatorzy, w roku bieżącym do Łodzi przyjechało ponad 200 wystawców z całej Polski.

Ponieważ targi Natura Food pełnią też funkcję edukacyjną, w programie nie mogło zabraknąć ciekawych konferencji i wykładów. Najmłodsi uczestnicy imprezy, uczniowie szkół podstawowych z Łodzi, wzięli udział w warsztatach pod tytułem "Wiem co jem". O tym jak powinniśmy się odżywiać, jakie produkty są zdrowe, a jakie należy wyeliminować z jadłospisu mówił Marek Krysztoforski z radomskiego oddziału CDR. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki w postaci paczek z produktami rolnictwa ekologicznego.

W drugim dniu targów odbyło się także seminarium, zorganizowane wspólnie przez MRiRW oraz radomski CDR, a poświęcone rolnictwu wysokiej jakości. Wykładowcy z resortu rolnictwa oraz SGGW mówili na temat jakości żywności w świetle najnowszych badań, rolnictwa ekologicznego w świetle reformy WPR po roku 2013 i na temat planu działań dla rolnictwa ekologicznego.
Podobnie jak w latach ubiegłych, podcza targów, odbyło się podsumowanie czterech konkursów zorganizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2011 roku, najlepszą pracę magisterską i doktorską z zakresu rolnictwa ekologicznego oraz konkursu wiedzy o rolnictwie ekologicznym dla uczniów szkół rolniczych.
Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne zorganizowano w tym roku już po raz czwarty. Jak zawsze gospodarstwa oceniano w dwóch kategoriach: w kategorii ekologia-środowisko oraz ekologiczne gospodarstwo towarowe. Konkurs przeprowadzono dwuetapowo, najpierw w każdym z 16 województw, a potem laureaci etapu wojewódzkiego zostali zgłoszeni przez komisje konkursowe do etapu krajowego. Łącznie w konkursie uczestniczyło 156 gospodarstw, w tym 83 w kategorii "ekologiczne gospodarstwo towarowe" i 73 w kategorii "ekologia-środowisko".

Nagrody ufundowane m.in. przez ministerstwo rolnictwa, ministerstwo środowiska, Agencję Rynku Rolnego, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Rynek Hurtowy Bronisze wręczyli laureatom panowie Andrzej Butra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Henryk Skórnicki, Dyrektor CDR Oddzial w Radomiu.

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kraju okazali się:

Kategoria „Ekologiczne gospodarstwo towarowe"
I miejsce: Spółka Rolnicza Juchowo, Sp. z o.o. – woj. zachodniopomorskie
II miejsce: Dorota i Józef Kokot – woj. świętokrzyskie
III miejsce: Mieczysław Mąka – woj. mazowieckie
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Marcin Luks z woj. opolskiego

Kategoria „Ekologia-środowisko"
I miejsce: Mirosław Angielczyk – woj. podlaskie
II miejsce: Janina Saacke – woj. wielkopolskie
III miejsce: Jan Nawieśniak – woj.małopolskie

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Bogdan Chara z woj. świętokrzyskiego, Iwona i Janusz Śliczny z woj.opolskiego oraz Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni PLUS EKO - Szkoła Życia w Wandzinie, z województwa pomorskiego

Laureatami konkursu wiedzy o rolnictwie ekologicznym dla szkół rolniczych zostali w tym roku:
I miejsce – Paweł Dymkowski ze szkoły ZSCKR w Gołotczyźnie
II miejsce – Jakub Krukowski ze szkoły ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie
III miejsce – Marcin Kisielewski ze szkoły ZSCKR w Studzieńcu i Sebastian Kubosz ze szkoły w ZSCKR w Nakle Śląskim.

Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymali Mateusz Szaniawski ze szkoły ZSCKR w Jabłoniu oraz Rafał Jasiński ze szkoły ZSCKR w Janowie.

Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi specjaliści z resortu oraz z radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego i ARiMR udzielali informacji dotyczących rolnictwa ekologicznego, zasad wsparcia oraz na temat warunków wytwarzania produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych.

 


Źródło: cdr.gov.pl Centrum Doradztwa Rolniczego (październik 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.