wtorek, 18 styczeń 2011 20:20

Tusk: Rozmawialiśmy o tym, co możliwe i co potrzebne

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Przygotowania Polski do unijnej prezydencji, kryzys gospodarczy, stabilność strefy euro, bezpieczeństwo energetyczne i wejście Chorwacji do Unii Europejskiej, to główne tematy poniedziałkowych rozmów premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy`em w Warszawie.

Polska przejmie od Węgrów półroczne przewodnictwo w UE 1 lipca. - Jestem niezmiernie zadowolony ze stanu przygotowań Polski do prezydencji w Unii Europejskiej. Będziemy bardzo blisko ze sobą pracowali, aby to przedsięwzięcie było sukcesem - cytuje Van Rompuy`a Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w poniedziałkowym komunikacie. Tusk podkreślił, że taka współpraca rządu z przewodniczącym Rady Europejskiej zapowiada dobrą polską prezydencję i pomoże Polsce zrealizować ambitne zamiary w drugim półroczu tego roku. - Rozmawialiśmy o tym, co możliwe i co potrzebne – powiedział.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że najbliższe obrady Rady Europejskiej, a także te, które będą odbywały się w czasie polskiej prezydencji, „nie będą wolne od kontekstu kryzysu finansowego”. - Zaproponowaliśmy, aby w październiku Polska przygotowała raport podsumowujący działania UE i poszczególnych państw w walce z kryzysem – przytaczają wypowiedź premiera autorzy komunikatu umieszczonego na stronie Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Van Rompuy zapowiedział, że w marcu Rada Europejska dokona przeglądu budżetów i sytuacji gospodarczej. Przedmiotem rozmów Tusk-Van Rompuy były także priorytety polskiej prezydencji, m.in. rozwój Partnerstwa Wschodniego i szczytu Partnerstwa, który odbędzie się w maju w Budapeszcie. - Idea Partnerstwa Wschodniego leży w interesie całej Unii. Doszliśmy do wniosku, że sytuacja na Białorusi i w innych państwach uczestniczących w Partnerstwie nadal wymaga koncentracji i aktywności – powiedział szef polskiego rządu.

Według mediów elektronicznych, poinformował przy tym również, że Polska zaproponowała, by na najbliższej Radzie Europejskiej szefowie państw i rządów przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Premier zapowiedział także, że jednym z centralnych punktów polskiego przewodnictwa będzie kwestia poprawy stosunków z Rosją. W rozmowie z szefem Rady Europejskiej Tusk podkreślił ponadto zaangażowanie Polski na rzecz wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej przewidując, że najprawdopodobniej proces akcesyjny tego kraju zakończy się właśnie podczas polskiej prezydencji. Van Rompuy podsumował zmiany, które zaszły w Europie w minionym roku. Opracowanie rekomendacji grupy zarządzania kryzysowego (Task Force), wzmocnienie nadzoru budżetowego, pomoc dla Grecji i Irlandii, wypracowanie stałego mechanizmu do walki z sytuacjami kryzysowymi - wyliczał. - Stanowi to największą reformę od początku Unii Gospodarczej i Walutowej – ocenił.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział także, że głównymi punktami kolejnej Rady Europejskiej, która odbędzie się 4 lutego, jest polityka energetyczna i innowacyjność. - Bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem UE. Żadne państwo europejskie nie powinno być wykluczone z europejskiego rynku energetycznego – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że zintegrowany rynek europejski wzmacnia konkurencyjność Unii.

Media elektroniczne dodały, że w czasie wspólnej konferencji prasowej obu polityków Van Rompuy podkreślił, że 27 państw członkowskich UE jest w pełni przekonanych o konieczności utrzymania stabilności strefy euro, jako elementu niezbędnego dla całości Unii i dla wszystkich jej obywateli. Opowiedział się także za wzmocnieniem unii walutowej. - Ci, którzy są poza strefą euro, a chcą zaangażować się w koordynację gospodarczą, powinni mieć taką możliwość, oczywiście tak jest w przypadku Polski – cytuje szefa rady Europejskiej za PAP gazetaprawna.pl. Szef polskiego rządu poinformował ponadto, że Van Rompuy przyjął zaproszenie na inaugurację przewodnictwa Polski w Unii, która odbędzie się 1 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie. Mają w niej uczestniczyć przedstawiciele polskiego rządu i najważniejszych instytucji unijnych

Źródło: euractiv.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.