wtorek, 25 styczeń 2011 14:40

Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa 2011

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Corocznie Targi Zielony Tydzień stwarzają okazję dla dyskusji ministrów rolnictwa na tematy dotyczące wydarzeń zachodzących na rynkach rolno-spożywczych. W tym roku, Berlińskim targom rolno-spożywczym towarzyszyło Międzynarodowe Forum Ministrów Rolnictwa pt. „Handel i bezpieczeństwo żywnościowe na świecie: globalnie-regionalnie-lokalnie”.

- Polska popiera liberalizację światowego handlu, która w połączeniu z uczciwą konkurencją zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe i pomaga ograniczyć głód na świecie - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. W swoim wystąpieniu, otwierającym Forum minister podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe jest wielkim wyzwaniem dla światowego rolnictwa. - Na świecie jest obecnie 1 mld głodujących. Popyt na żywność szybko rośnie, a jego zaspokojenie wymaga zwiększenia do 2030 roku produkcji żywności o 50 proc., a do 2050 r. o 70 proc. – zaznaczył minister. Wzrost ten musi następować jednak w zgodzie z ochroną środowiska oraz warunkami tworzonymi przez zmiany klimatyczne. - Liberalizacja handlu wyzwala konkurencyjność, ale i niesie zagrożenia – stwierdził minister. Są to zagrożenia ekologiczne i społeczne, które mogą być spowodowane koncentracją oraz intensyfikacją produkcji w regionach, gdzie warunki przyrodnicze są najbardziej sprzyjające do wytwarzania żywności. A to może negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne.

Polski minister ostrzegał także, że likwidacja produkcji żywności w regionach, gdzie warunki gospodarowania są gorsze, może prowadzić z kolei do napięć społecznych. - Uczciwa konkurencja i zreformowana Wspólna Polityka Rolna pozwolą sprostać wyzwaniom współczesności. Unia Europejska ma stosunkowo dobre warunki do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w oparciu o własne rolnictwo. Ale jednocześnie Wspólnota Europejska powinna wnosić wkład w globalne bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister Sawicki. Wspólna Polityka Rolna jest wartością, którą należy chronić w negocjacjach o liberalizacji handlu prowadzonych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Skala otwarcia unijnego rynku na import towarów rolnych z tzw. krajów trzecich nie może destabilizować poszczególnych rynków. Należy zwrócić uwagę czy sprowadzana żywność jest wytwarzana zgodnie z wymogami ochrony środowiska, co jest w warunkiem niezbędnym w przypadku unijnej produkcji. Zdaniem ministra Unia Europejska powinna przejść z roli importera żywności, jakim jest teraz, do roli eksportera. Według ministra, bezpieczeństwo żywnościowe może zapewnić różnorodne i zrównoważone rolnictwo. Żywność, która jest długo przechowywana oraz transportowana na duże odległości pochłania dodatkową energię i przyczynia się do dodatkowej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego coraz większe znaczenie będą odgrywały lokalne rynki takie jak np. targowiska, na których będzie sprzedawana lokalnie wytwarzana żywność m.in. w gospodarstwach rolnych czy małych, wiejskich przetwórniach.

W dyskusji panelowej uczestniczył także komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos, a także przewodniczący WTO Pascal Lamy oraz ministrowie rolnictwa: Niemiec, Maroka, Kanady, Ukrainy i Kenii oraz Francji. W godzinach popołudniowych podczas zorganizowanego w siedzibie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych 3. Berlińskiego Szczytu Ministrów Rolnictwa dyskutowano na temat przyszłości rolnictwa światowego. W Szczycie brało udział 48. ministrów rolnictwa z krajów całego świata. Szef polskiego resortu rolnictwa Marek Sawicki ponownie zaapelował "o większą odwagę" w sprawie reformy WPR. - Unia Europejska ma stosunkowo dobre warunki do zabezpieczenia żywnościowego w oparciu o własne rolnictwo, ale tylko odpowiednio zreformowana Wspólna Polityka Rolna i uczciwa konkurencja pozwolą sprostać tym wyzwaniom- powiedział minister Sawicki. Polski minister wskazał również na konieczność tworzenia odpowiednich, uczciwych zasad dla sektora rolnego w ramach Rundy Rozwojowej Doha. - Negocjacje te powinny uwzględniać wrażliwość i specyfikę sektora rolniczego, a w procesie finalizacji tych negocjacji powinny kierować się nie tyle terminowym ich zakończeniem, a jakością i wartością końcowego porozumienia – podkreślił minister Marek Sawicki 3. Berliński Szczyt Ministrów Rolnictwa 2011 zakończył się przyjęciem wspólnego komunikatu końcowego i tradycyjnym wspólnym zdjęciem.

Źródło: minrol.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.