wtorek, 25 styczeń 2011 14:43

Eksport bez granic

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Co zrobić, aby wziąć udział w zagranicznej misji gospodarczej, jak zaistnieć w międzynarodowym środowisku podczas targów na całym świecie, w jaki sposób skorzystać z dofinansowania na wdrożenie programu rozwoju eksportu, jakie kredyty oferują eksporterom polskie banki, jakie instytucje otoczenia biznesu pomagają w rozwijaniu działalności eksportowej - to najważniejsze pytania, które postawili sobie organizatorzy konferencji „Eksport bez granic".

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przywitał uczestników konferencji. - Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest możliwościom wsparcia działań eksportowych naszych lokalnych przedsiębiorców. To ważny element budowania potencjału gospodarczego regionu - a jest to jeden z priorytetów Zarządu Województwa obecnej kadencji pod moim przewodnictwem. Zależy nam na budowaniu atrakcyjnej oferty inwestycyjnej i ściąganiu do regionu inwestorów, ale z drugiej strony nie zapominamy o naszych lokalnych przedsiębiorcach, wspomagając ich w budowaniu konkurencyjności - mówił Olgierd Geblewicz.

W grudniu 2009 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego poprzedniej kadencji podjął decyzję o przystąpieniu do projektu systemowego Ministra Gospodarki w ramach Poddziałania 6.2.1 Wsparcie dla sieci Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Tym samym na terenie Województwa Zachodniopomorskiego powstało Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), w ramach istniejącego już Centrum Obsługi Inwestora. - Konieczność wzmacniania potencjału eksportowego przedsiębiorców jest bezdyskusyjna. To odpowiedź na potrzeby wynikające z braku spójnej informacji o możliwościach eksportowych na różnych rynkach, tak rynku unijnym, jak i rynkach pozaunijnych. Chcemy informować przedsiębiorców o możliwościach eksportowych oraz ułatwiać im nawiązywanie kontaktów za pomocą polskich placówek dyplomatycznych - tłumaczył Olgierd Geblewicz.

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Marek Łyżwa pogratulował aktywności zachodniopomorskiemu COIE. - Macie tu Państwo wspaniałe warunki do rozwoju inwestycji. Według naszych badań województwo zachodniopomorskie plasuje się - w zależności od przyjętych kryteriów - w pierwszej trójce regionów w Polsce - powiedział Marek Łyżwa. - Polska jest liderem w Europie Centralnej i Wschodniej w zakresie wielkości i ilości inwestycji zagranicznych. Krótko mówiąc mamy więcej inwestycji, niż nasze kraje sąsiednie. W ubiegłym roku szacunkowa wartość inwestycji zagranicznych w naszym kraju wyniosła około 10 mld euro. Poprawia się klimat inwestycyjny w Polsce, w szeregu liczących się rankingów w plasujemy się w pierwszej dziesiątce świata - podkreślał Marek Łyżwa. - Ciągle jednak trzeba nad tym pracować, bo globalnie strużka inwestycji jest już niewielka.

Wiceprezes PAIiIZ widzi naszą przewagę w potencjale transportowym drogowym i lotniczym oraz bardzo dobrej kadrze pracowniczej. - Co dziewiąty student w Unii Europejskiej pochodzi z Polski, mamy najwięcej studentów w Unii. W efekcie w ubiegłym roku ponad 30 proc. inwestycji, to inwestycje w outsourcing, powstawały biura badawczo - rozwojowe, to są działania i usługi w podejmowaniu decyzji dla wielkich korporacji - wyliczał Marek Łyżwa. Obecnie PAIiIZ pracuje nad kilkunastoma projektami w województwie zachodniopomorskim. Na tym etapie negocjacji jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale rozmowy są prowadzone z inwestorami z Europy i całego świata, m.in. z Indii, Finlandii, USA, Japonii, Francji.

Renata Iwaniuk z Ministerstwa Gospodarki na ręce marszałka Olgierda Geblewicza złożyła podziękowania za skuteczność w działaniu. - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego był jednym z pierwszych, który podpisał z Ministerstwem Gospodarki porozumienie i jest jednym z pierwszych, który podpisuje umowę wykonawczą projektu 6.2.1 w 2011 r. - stwierdziła. Iwaniuk omówiła wszystkie instrumenty finansowane przez Ministerstwo Gospodarki. To nie tylko fundusze strukturalne, ale zadania finansowane bezpośrednio z budżetu ministerstwa. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o sfinansowanie kosztów certyfikatów niezbędnych do rozpoczęcia działalności poza granicami kraju, branżowych projektów promocyjnych (50 proc. dofinansowania na projekt), przedsięwzięć wydawniczych na rynkach zagranicznych. Dofinansowanie mogą uzyskać także instytucje otoczenia biznesu na organizację konferencji bilateralnych mających na celu pozyskanie inwestorów zagranicznych. Minister Gospodarki przeznaczył ponad 3 mln zł w skali całego kraju na te instrumenty, a wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków.

Dotychczas dziewięć województw przystąpiło do projektu, pozostałe zostaną wkrótce zobligowane przez Ministerstwo Gospodarki do podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie. Budżet projektu wynosi 77,8 mln zł i przy współudziale środków z budżetów województw gwarantuje funkcjonowanie COIE do roku 2015 r. Przez kolejnych pięć lat (do 2020 r.) usługa będzie świadczona zgodnie z obowiązującymi w Unii zasadami trwałości projektu.

Małgorzata Saar, ekspert z COIE przedstawiła instrumenty pomocy, jakimi dysponuje Centrum. - Bliskość granicy niemieckiej i Skandynawii, to ogromny atut w zakresie możliwości eksportowych. Dostrzegli to już inwestorzy, którzy ulokowali kapitał w naszym województwie. Zaraz za Szczecinem jest autostrada, która łączy się z międzynarodową siecią dróg, jest lotnisko w Berlinie, zespół portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu - mówiła Małgorzata Saar. - COIE posiada bazy danych niezbędne do identyfikowania rynków branżowych na całym świecie i prowadzenia analiz w kontekście eksportu. Każdy przedsiębiorca może uzyskać u nas o informację. Małgorzata Saar chwaliła współpracę z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji. Wśród wielu aspektów tej współpracy wymieniła możliwość przekazywania materiałów promocyjnych, które mogą być eksponowane na międzynarodowych targach. Województwo od dawna korzysta z tej możliwości, dzięki czemu jest obecne także w tych miejscach, do których z różnych przyczyn nie może udać się przedstawiciel Urzędu. Zachęcała też obecnych w czasie konferencji przedsiębiorców do rejestracji na portalu www.eksporter.gov.pl, który umożliwia nawiązanie kontaktów handlowych.

Podczas spotkania swoje prezentacje mieli przedstawiciele izb gospodarczych: Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej i Północnej Izby Gospodarczej, a także Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Banku Gospodarstwa Krajowego. Jacek Piechota reprezentował Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skupiającą członków polskich i ukraińskich. - W województwie zachodniopomorskim jest mniejszość ukraińska, samorządy współpracuje z samorządami ukraińskimi związały swoje stowarzyszenie. Ukraina jest rynkiem specyficznym, bo w przeciwieństwie do jednolitego rynku unijnego tam nie obowiązują jasne zasady i bez przewodnika lokalnego trudno tam rozpocząć działalność. Rynek bardzo trudny, niemniej tam, gdzie jest rozeznanie rynku i jest wsparcie administracji ukraińskiej, można rozkręcać bardzo intratne interesy. Obecnie wartość polskich inwestycji na Ukrainie, to ok. 1 mld dolarów i inwestorzy, którzy są tam obecni, mają powody do zadowolenia. Jest to rynek bardzo dobrze rokujący. Jesteśmy wyspecjalizowani w systemie dostępu do rynku ukraińskiego, a dodać trzeba, że system certyfikacji jest tam bardzo zróżnicowany - mówił.

Kaare Nordbø reprezentujący Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą podkreślał, że Zachodniopomorskie daje ogromne możliwości rozwoju dla inwestorów i dla polskich i skandynawskich przedsiębiorców. W Izbie zrzeszone są firmy z kapitałem skandynawskim lub firmy polskie działające na rynku skandynawskim. Organizacja stwarza możliwość nawiązania kontaktów, swoim członkom udostępnia bazy danych.

Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Magdalena Kotnis przedstawiła szczegóły programu Paszport do eksportu. Nasi przedsiębiorcy najchętniej eksportują do Niemiec (19 firm), Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Szwecji. Na razie liczba firm jest niewielka, udział liczby wniosków z Zachodniopomorskiego w całej puli dotacji, to jedynie 3,25 proc. Przedsiębiorcy interesują się rynkami praktycznie na całym świecie. - Dużo przed nami pracy, sporo obszarów do zagospodarowania - przyznała Magdalena Kotnis.

Źródło: polska.trade.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.