wtorek, 04 październik 2011 06:28

Najnowszy szacunek zbiorów owoców i warzyw w 2011 roku

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniu 23 września br. GUS przedstawił szacunek dotyczący zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2011 roku. Szacunki jeśli chodzi o zbiory owoców i warzyw zostały nieco skorygowane w porównaniu do wcześniejszej publikacji, jednak tendencje w zmianach produkcji poszczególnych gatunków pozostały niezmienione.

 

Potwierdzają się szacunki o bardzo niskich tegorocznych zbiorach owoców jagodowych, między innymi truskawek czy porzeczek czarnych, które mają wynieść odpowiednio 159 i 160 tys. t, tj. o 10,2 i 16,2% mniej niż przed rokiem. Liczby te jednak nie dziwią, zwłaszcza w kontekście wysokich cen z jakimi mieliśmy do czynienia w sezonie zbiorów. Ceny tych owoców w niektórych okresach kształtowały się na poziomie ponad 5 zł/kg.

Zdecydowanie wyższe niż przed rokiem mają być natomiast zbiory malin. Według GUS mają ukształtować się one na rekordowym w historii poziomie - 105 tys. t. Wcześniej mówiono, że produkcja malin może być podobna, a nawet niższa w porównaniu do 2010 roku. Plantatorzy spodziewali się również zbliżonych cen jak przed rokiem, jednak te były zdecydowanie poniżej ich oczekiwań.

Znacznie zwiększyć się ma również produkcja owoców z drzew, co będzie konsekwencją w głównej mierze wzrostu zbiorów jabłek. Mają one wynieść 2,5 mln t, tj. o 0,1 ton więcej niż GUS szacował pod koniec lipca, a także o 35% więcej niż przed rokiem.

Zgodnie z oczekiwaniami, mniejsze będą natomiast tegoroczne zbiory warzyw gruntowych. Co prawda GUS skorygował w górę swój wcześniejszy szacunek i obecnie prognozuje zbiory na poziomie 4,4 mln t, czyli o 3,5% wyższym w porównaniu do roku poprzedniego, ale aż o 6,5% niższym niż średnio w latach 2005-2009. Wystąpić ma jednak znaczne zróżnicowanie jeśli chodzi o zmiany zbiorów poszczególnych gatunków warzyw. Zdecydowanie zwiększyć ma się produkcja cebuli - o 8,1%, od poziomu 630 tys. t.

Zbiory pozostałych warzyw wzrosną nieznacznie. Daje to podstawy by sądzić, że ich ceny będą w tym sezonie stosunkowo wysokie. Wbrew temu jednak wiele warzyw obecnie jest znacznie tańszych niż w analogicznym okresie w roku poprzednim, a nawet w porównaniu do okresu sprzed dwóch lat, kiedy na rynku było ich zdecydowanie więcej.

Przyczyn spadków należy szukać zatem po stronie popytowej. Obecnie mówi się o słabym zainteresowaniu eksportowym na krajowe warzywa, ale także nienajlepszym popycie na rynku krajowym. Niekorzystna pogoda w miesiącach letnich sprawiła również, że wielu producentów narzeka na nienajlepszą jakość warzyw, szczególnie dotyczy to warzyw korzeniowych.

Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 209 – 26 września 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.