czwartek, 20 październik 2011 13:39

Nie takie złote jaja...

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Po bardzo szybkich wzrostach cen we wrześniu, na początku października przestały rosnąć ceny jaj konsumpcyjnych. Na rynku panuje duża niepewność w związku ze zbliżającym się okresem zakazu stosowania klatek starego typu w chowie kur niosek.


Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drugim tygodniu października jaja klasy L w zakładach pakowania kosztowały 30,7 zł/100 sztuk. To prawie o 2% mniej niż tydzień i dwa tygodnie wcześniej. Wyraźnie potaniały również jaja klasy XL. Jaja klasy M utrzymały swoją cenę sprzed tygodnia na poziomie 27,6 zł/100 sztuk.

Wcześniej, we wrześniu, jaja notowały spore podwyżki cen. Pomiędzy ostatnim tygodniem sierpnia, a ostatnim tygodniem września w zależności od klasy wagowej podrożały one od 2 do 7%. Trudno powiedzieć czy zatrzymanie się podwyżek cen obserwowane w ostatnich dwóch tygodniach zwiastuje bardziej trwały trend czy tylko krótką przerwę we wzrostach.

Dane o wstawieniach kurek do intensywnej produkcji jaj konsumpcyjnych wskazują na możliwość mniejszej produkcji jaj i prawdopodobieństwo wyższych cen w najbliższych miesiącach. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku liczba wstawień w Polsce była o niemalże 20% niższa niż w tym samym okresie przed rokiem. Już wkrótce może mieć to swoje odzwierciedlenie w dalszym spadku produkcji jaj. Komisja Europejska prognozuje, że w czwartym kwartale bieżącego roku polscy producenci dostarczą na rynek o 11% jaj mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Podobna sytuacja panuje w wielu krajach UE. Wśród najważniejszych z nich duże spadki produkcji przewiduje się we Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Natomiast produkcja ma rosnąć w Hiszpanii i minimalnie w Niemczech. Niemniej jednak ogólnie w całej UE w ostatnim kwartale roku produkcja ma być o kilka procent mniejsza niż rok wcześniej.

Wszystko to wskazuje na dużą możliwość wyższych cen jaj pod koniec roku. Z drugiej strony niezwykle trudno przewidzieć sytuację po 31.12.2011 roku. Nie wiadomo dziś, jak zachowa się Komisja Europejska i inne kraje członkowskie w stosunku do krajów lub poszczególnych producentów, którzy nadal będą utrzymywali kury nioski w klatkach starego typu. Ewentualne ograniczenia w handlu pomiędzy krajami UE mogą mieć trudne do przewidzenia skutki. Gdyby wprowadzono np. częściowy zakaz eksportu jaj z Polski mogłoby to oznaczać spadek ich cen. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest w tym momencie bardzo trudne do określenia.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 212 – 17 października 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.