czwartek, 26 maj 2011 11:53

Ameryka zamienia hamburgera na ekożywność?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Panujący powszechnie stereotyp grubego Amerykanina każe sądzić, że obywatele USA są narodem niewłaściwie odżywiającym się, przez co spora cześć tamtejszego społeczeństwa cierpi na otyłość. Tymczasem najnowsze dane jasno pokazują, że nie tylko rządzący postanowili zawalczyć o właściwą dietę swoich obywateli, ale także oni sami. Czyżby era hamburgerów i frytek się skończyła?


Tak, teraz to ekologiczna żywność staje się prawdziwym hitem. I nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Jak pokazują dane, w 2010 roku sprzedaż ekologicznych napojów oraz żywności w Stanach Zjednoczonych wzrosła aż o 7,7 proc. A zatem podniosła się do wartości 28,6 mln USD (informacje ze Stowarzyszenia Handlu Produktami Ekologicznymi – OTA).

Całkowity udział ekożywności w USA stanowi 4 proc. całkowitej sprzedaży żywności w USA. To więcej niż w latach poprzednich. Największym powodzeniem cieszą się ekoowoce i warzywa - stanowią blisko 40 proc. ich całkowitej sprzedaży oraz ok. 12 proc. sprzedaży wszystkich owoców i warzyw.

Ponadto warto zauważyć, że w ubiegłym roku wzrost sprzedaży owoców i warzyw osiągnął pułap ok. 12 proc. (wzrósł do 10,6 mld USD).
Nie gorszym powodzeniem cieszą się także inne wyroby ekologiczne. Przykładowo, sprzedaż produktów mleczarskich (drugie miejsce w rankingu ulubionych produktów eko) wzrosła w 2010 roku o 9 proc. (czyli do 3,9 mld USD), co stanowi 6 proc. w całkowitej sprzedaży tych produktów.

OTA zwraca również uwagę na fakt, że obecnie uprawy ekologiczne w Stanach Zjednoczonych zajmują aż 1,9 mln ha, w tym obszarze mieszczą się także winnice.


***

Organic Trade Association reprezentuje 6500 firm związanych z branżą ekologiczną w 49 stanach USA. Skupia producentów, przetwórców, stowarzyszenia producentów rolnych, dystrybutorów, handlowców związanych z ekobranżą.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. OTA

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.