środa, 28 wrzesień 2011 13:37

Ceny olejów mkną w górę

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W sierpniu br. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności osiągnął poziom 231 punktów. Tym samym pozostał właściwie niezmieniony wobec lipca br. Z drugiej strony, jego wartość była o 26% wyższa wobec odnotowanej w analogicznym okresie 2010 roku.


Jeśli chodzi o indeks światowych cen olejów i tłuszczów, w sierpniu br. wyniósł on 244 punkty (co oznacza, iż w sierpniu br. ceny monitorowane przez FAO były o 144% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Mimo że wartość omawianego indeksu od marca br. pozostaje w tendencji spadkowej, wciąż kształtuje się na historycznie wysokich poziomach.

W analizowanym okresie na światowe ceny olejów/tłuszczów oddziaływał m.in. wzrost światowej produkcji i potencjału eksportowego dla olejów palmowego i słonecznikowego. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych, które są największym globalnym producentem soi, silnemu wzrostowi cen oleju sojowego przeciwdziałały większe niż oczekiwano wcześniej zapasy soi w krajach będących głównymi jej eksporterami.

Prognozy zasiewów rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory (Ukraina) światowe jednostki/agencje analityczne wielokrotnie informowały już o niższej globalnej produkcji rzepaku w bieżącym sezonie 2011/2012. Ostatnie szacunki amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) z września br. mówią o globalnych zbiorach na poziomie ok. 59,1 mln t wobec 60,1 mln t w sezonie poprzednim 2010/2011. Istotny spadek produkcji nastąpił m.in. w UE, która od lat jest liderem w światowej produkcji i konsumpcji rzepaku.

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, również na Ukrainie, która należy do czołówki światowych eksporterów rzepaku tegoroczne jego zbiory, okazały się być niższe od ubiegłorocznych, o czym już pisaliśmy (Agrotydzień nr 200, z 25 lipca br.).

Jeśli chodzi o powierzchnię zasiewów rzepaku pod przyszłoroczne zbiory, jak poinformował ukraiński minister rolnictwa Mykola Prysiazhniuk, oczekuje się, że może ona być zbliżona do tych w roku ubiegłym, czyli ok. 952 tys. ha. Ocenia się, że na chwilę obecną rzepak ozimy zasiano na powierzchni 791 tys. ha (za UkrAgroConsult).

Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 208 – 19 września 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.