piątek, 08 lipiec 2011 09:53

PSPO w sprawie monitoringu dioksyn

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dn. 6-7 lipca br. odbyło się posiedzenie Stałego Komitetu ds. Łańcucha żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, podczas którego został poddany pod głosowanie m.in. projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego higieny pasz.


Projekt ten wprowadza obowiązek monitorowania poziomu dioksyn w produktach przemysłu olejarskiego bez uwzględnienia analizy ryzyka przez co pociągnie za sobą niepotrzebne obciąŻenia finansowe i organizacyjne, a nie wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa materiałów paszowych.

KE narzuca m.in. konieczność testowania:
- olejów rafinowanych, które nigdy nie wykazały przekroczenia dozwolonych limitów zawartości dioksyn,
- produktów ubocznych z przeznaczeniem na pasze, które charakteryzują się niskim ryzykiem skażenia, jako że nie następuje w nich akumulacja dioksyn,
- losowego produktów ubocznych przeznaczonych nawet na cele techniczne.

Dla członków PSPO produkcja i sprzedaż bezpiecznych produktów spożywczych i pasz ma znaczenie priorytetowe. Jako producenci pasz białkowych członkowie PSPO w pełni respektują postanowienia zawarte w aktach prawnych oraz przestrzegają zasady dobrych praktyk produkcyjnych, gdyŻ ma to zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa produkcji.

Ponadto, chcą pokazać pełne zaangażowanie na rzecz dalszej poprawy poziomu bezpieczeństwa pasz na rynku europejskim, w wyniku prac FEDIOL, którego członkiem jest PSPO, powstał Europejski Przewodnik dobrej praktyki produkcji materiałów paszowych (EFISC). Natomiast w odpowiedzi na zaistniałą tzw. „aferę dioksynową", FEDIOL działając w imieniu całego sektora dodatkowo opracował kodeks dobrych praktyk w odniesieniu do roślinnych olejów i tłuszczów stosowanych na cele paszowe.

Dokument ten zawiera rygorystyczne zasady etykietowania oraz wprowadza program monitorowania obecności dioksyn oparty na ścisłej analizie ryzyka. Biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom dbałości o bezpieczeństwo produkowanych środków spożywczych i pasz zapewniany w sektorze przez naszych członków, PSPO uznaje obecne wymagania dotyczące higieny pasz za wystarczające i nie wymagające dalszych niepotrzebnych i kosztownych uzupełnień.

Źródło: pspo.com.pl, Agnieszka Słodowa

 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.