czwartek, 02 czerwiec 2011 08:10

Kilka ładowarek do jednego urządzenia? Tak nie może być!

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komisja ulepsza normy, aby wzmocnić europejską konkurencyjność oraz działać na korzyść konsumentów. Normy te są decydującym narzędziem w warunkach międzynarodowej konkurencji. Przykładowo – konsumenci nie powinni być zmuszeni do posiadania kilku różnych ładowarek do urządzeń elektronicznych.


Ponadto masowe rozpowszechnienie samochodów elektrycznych nie nastąpi bez stworzenia wspólnych norm dotyczących ładowania akumulatorów.

Im więcej norm, tym lepiej?
Producenci telefonów komórkowych oraz firmy produkujące oprogramowanie toczą na forum publicznym walkę o wiodącą pozycję w zakresie obowiązujących ich norm. Bez wątpienia odpowiednie normy mogą ułatwić życie konsumentów, promować zrównoważony rozwój, zwiększyć europejską konkurencyjność oraz przyczynić się do zdobycia pozycji lidera technologii na rynkach światowych. Dlatego też w Komisja Europejska proponuje dzisiaj szereg środków legislacyjnych oraz pozalegislacyjnych mających na celu szybkie opracowanie większej liczby norm.

Nikogo nie można zmuszać
Normy są zestawem dobrowolnie przyjętych kryteriów technicznych oraz kryteriów jakości dla produktów, usług i procesów produkcyjnych. Nikt nie jest zobowiązany do korzystania z norm i ich stosowania, lecz przyczyniają się one do rozwijania współpracy między przedsiębiorstwami oraz są źródłem oszczędności dla konsumentów. W przeszłości opracowanie norm na poziomie europejskim trwało kilka lat, przez co niektóre normy nie odzwierciedlały zmian zachodzących w szybko zmieniających się technologiach. W związku z tym niektóre sektory niechętnie angażują się w opracowywanie norm lub nie są w stanie czerpać korzyści z pozytywnych efektów ich stosowania. Po wprowadzeniu przedstawionego dziś pakietu sytuacja ta powinna ulec zmianie. Rada Europejska w swoich konkluzjach z posiedzenia w dniu 4 lutego dotyczących „Unii innowacji" wezwała Komisję do sporządzenia wniosków służących przyspieszeniu, uproszczeniu i zmodernizowaniu procedur standaryzacyjnych, zwłaszcza umożliwiających przekształcenie norm wypracowanych przez przemysł w normy europejskie.

Innowacje a normalizacje
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość, Antonio Tajani, powiedział: „Aby odnieść sukces, Europa musi stawić czoła wyzwaniu, jakim jest szybkie wprowadzenie innowacji, zrównoważonego rozwoju, konwergencji technologii oraz ostrej konkurencji światowej. Dynamiczny europejski system normalizacji ma zasadnicze znaczenie dla jakości i innowacji oraz wzmocnienia roli Europy jako potęgi gospodarczej na arenie międzynarodowej. Ponadto normy pozwalają nam uzyskać najwyższą jakość i wytwarzać zrównoważone produkty po niższej cenie. Normalizacja jest również kluczowym zagadnieniem dla prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego."

Źródło: europa.eu (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.