czwartek, 03 luty 2011 08:23

UE wciąż daleko za najważniejszymi rywalami

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod względem innowacyjności Unia Europejska wciąż pozostaje w tyle za swymi głównymi rywalami światowymi – USA i Japonią. Choć w większości państw członkowskich UE można zauważyć obiecujące tendencje, i to pomimo kryzysu gospodarczego, postępy nie są dostatecznie szybkie.

Wprawdzie przewaga UE nad gospodarkami wschodzącymi takimi jak Indie i Rosja jest wciąż wyraźna, to już w przypadku Brazylii jest ona coraz mniejsza, zaś Chiny doganiają Unię w bardzo szybkim tempie. W samej UE najbardziej imponujące wyniki pod względem innowacyjności odnotowuje Szwecja, za którą plasują się Dania, Finlandia i Niemcy. Drugie miejsce przypada grupie, w skład której wchodzą, kolejno: Zjednoczone Królestwo, Belgia, Austria, Irlandia, Luksemburg, Francja, Cypr, Słowenia i Estonia. To niektóre z najważniejszych wniosków, jakie płyną z opublikowanej dziś przez Komisję Europejską unijnej tablicy wyników innowacyjności za 2010 r. Jest to pierwsza edycja tablicy wyników, która, zgodnie z inicjatywą na rzecz Unii innowacji, zastępuje wcześniejszą europejską tablicę wyników innowacyjności (EIS). Ustalenia zawarte w tablicy wyników innowacyjności znajdują odzwierciedlenie w opublikowanej niedawno rocznej wizji wzrostu gospodarczego. Dzięki nim państwa członkowskie będą mogły zidentyfikować mocne i słabe punkty oraz poprawić wyniki w dziedzinie innowacyjności w ramach krajowych programów reform w kontekście strategii „Europa 2020”. - Tablica wyników innowacyjności jasno pokazuje: żeby dogonić głównych rywali i powrócić na drogę silnego i trwałego wzrostu, musimy zintensyfikować wysiłki na rzecz poprawy innowacyjności Europy – zaznacza wiceprzewodniczący Komisji i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.

- W nowej, udoskonalonej edycji unijnej tablicy wyników innowacyjności na pierwszy plan wysuwa się pilna potrzeba innowacji w Europie. Dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnej gospodarki innowacje są równie nieodzowne jak woda dla życia. Innowacyjność leży w samym centrum zainteresowania polityki gospodarczej - to głównie dzięki innowacjom tworzone są nowe miejsca pracy. Najnowsza tablica wyników innowacyjności stanowi zatem kluczowy element strategii „Europa 2020”. Mamy nadzieję, że państwa członkowskie jak najpełniej skorzystają z oferowanych przez tablicę możliwości, aby wzmocnić swe dotychczasowe osiągnięcia i stawić czoło słabym punktom – stwierdza komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn.

Tablica wyników innowacyjności za 2010 r. opiera się na 25 wskaźnikach z zakresu badań naukowych i innowacji w 27 państwach członkowskich UE oraz Chorwacji, Serbii, Turcji, Norwegii, Szwajcarii, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i na Islandii. Wskaźniki podzielone są na trzy główne kategorie:

• „czynniki dające możliwości”, tj. podstawowe elementy umożliwiające zaistnienie innowacji (zasoby ludzkie, środki finansowe oraz wsparcie, otwarte, cechujące się doskonałością i atrakcyjne systemy badawczo-naukowe);

• „działania przedsiębiorstw” – ukazujące stopień innowacyjności europejskich firm (inwestycje, powiązania i przedsiębiorczość, aktywa intelektualne); oraz

• „wyniki” – ilustrujące, w jaki sposób innowacyjność przekłada się na korzyści dla gospodarki (innowatorzy, skutki ekonomiczne).

Z porównania wskaźników dla UE, Stanów Zjednoczonych i Japonii wynika, że UE od głównych rywali wciąż dzieli duży dystans

Źródło: europa.eu

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.