poniedziałek, 28 luty 2011 11:23

Premier: Nie ma zagrożenia powodzią roztopową

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

– Rząd będzie dążył do tego, by jak najszybciej zostały przyjęte zmiany ustawowe określające jasno i klarownie odpowiedzialność za wały i rzeki – mówił premier Donald Tusk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Tematami spotkania, któremu przewodniczył premier, była sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna kraju oraz poziom zagrożenia powodziowego. W posiedzeniu RZZK uczestniczyli m.in. szef MSWiA Jerzy Miller, minister środowiska Andrzej Kraszewski, minister obrony narodowej Bogdan Klich, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszek Karwowski, minister edukacji Katarzyna Hall.

Premier poinformował, że w najbliższym czasie nie ma zagrożenia powodzią roztopową, ale nie można wykluczyć podtopień związanych z zatorami lodowymi, m.in. na niektórych odcinkach Bugu, w środkowym biegu Wisły, a także na Warcie.

Dodał, że we wszystkich zbiornikach retencyjnych jest obecnie wyższy poziom rezerwy powodziowej niż rok temu. Tusk zaznaczył, że będzie jednak oczekiwać precyzyjnej odpowiedzi, czy ta większa rezerwa pozwoli osłabić siłę ewentualnej fali powodziowej.

Premier powiedział, że rząd będzie dążył do szybkiego przyjęcia zmian ustawowych, które precyzyjnie określą odpowiedzialność za wały przeciwpowodziowe i rzeki. Jak wyjaśnił, takie zmiany zostały opracowane przez resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz środowiska. Jak dodał premier, większą odpowiedzialność – w myśl opracowywanej regulacji – ponosiliby wojewodowie.

Premier poinformował, że walka z powodzią w 2010 r. kosztowała już 3 mld zł. – Tyle kosztowała nas do tej pory akcja ratunkowa, likwidowanie szkód powodziowych, pomoc ludziom, ta materialna, gotówkowa, także w infrastrukturze gmin – powiedział premier. Podkreślił, że jest to zarówno dramat ludzi, którzy ponieśli ogromne straty, jak i dramat finansowy w skali państwa.

Premier zapowiedział kontynuację akcji, dzięki której nauczyciele, uczniowie i rodzice na terenach zagrożonych powodziami będą dysponować materiałami edukacyjnymi nt. powodzi. – Musimy nauczyć się żyć z tym zagrożeniem i optymalizować sposób zachowania, nie tylko służb, ale także mieszkańców, bo od współpracy z mieszkańcami w czasie całej akcji wiele zależy – wyjaśnił.

 

Źródło: kprm.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.