poniedziałek, 21 marzec 2011 09:34

Jak skorzystać z ulgi na nabycie nowych technologii?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Ulga na nabycie nowych technologii nie jest popularna wśród podatników. Wynika to nie tylko z braku świadomości jej istnienia, ale również z konieczności spełnienia wielu warunków, określonych szczegółowo w ustawach o PIT albo CIT.

 

Zasady korzystania z ulgi podatkowej na nabycie nowych technologii są uregulowane w art. 26c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Regulacje zawarte w obu ustawach obowiązują od 2005 roku.

Czym są nowe technologie?
Za nowe technologie, w rozumieniu ustaw podatkowych uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej.

Z powyższego wynika, że nową technologią nie jest sprzęt np. nowy komputer czy linia produkcyjna – mogą to być wyłącznie wartości niematerialne. Ponadto z ulgi nie można skorzystać w przypadku zakupu środka trwałego, który wykorzystuje nową technologię w rozumieniu ustaw podatkowych (np. zakup komputera z nowym oprogramowaniem, albo linii produkcyjnej wykorzystującej najnowsze opracowane technologie. Reasumując – wydatki na zakup środków trwałych nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na nabycie nowych technologii.

 

Nowa technologia nie musi być związana bezpośrednio z produkcją

Co ważne, nabyta technologia nie musi być związana ściśle z profilem produkcji. Przykładowo nową technologią w firmie produkcyjnej jest nie tylko zakup innowacyjnej receptury wytwarzania ale również program pozwalający na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi czy program księgowy.

Innowacyjność nowej technologii rozumiana, jako stosowanie na świecie przez okres nie dłuższy niż 5 lat, musi być potwierdzona przez jednostkę naukową, zdefiniowaną w ustawie o zasadach finansowania nauki. Są to m.in. wydziały szkół wyższych lub wyższych szkół zawodowych, placówki naukowe PAN, jednostki badawczo-rozwojowe czy Polska Akademia Umiejętności. Ważne jest, aby jednostka naukowa była niezależna od przedsiębiorcy (niepowiązana osobowo ani kapitałowo).

 

Kto nie może skorzystać z ulgi?

W przypadku osób fizycznych, jednym z głównych ograniczeń stosowania ulgi jest fakt, że nie mogą z niej korzystać podatnicy rozliczający podatek na podstawie art. 30c ustawy o PIT (tzw. podatek liniowy). Zarówno osoby fizyczne jak i prawne nie mogą skorzystać z omawianej ulgi jeżeli w roku podatkowym, albo go poprzedzającym prowadzili działalność w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zwolnienia.

Ponadto z możliwości skorzystania z ulgi są wyłączeni podatnicy postawieni w stan likwidacji albo jeżeli w stosunku do nich zostanie ogłoszona upadłość obejmująca likwidację. Kolejna kategoria wyłączeń to przypadek, kiedy podatnik udzieli innym podmiotom praw do nowej technologii (również do jej części) albo gdy otrzyma – w jakiejkolwiek formie – zwrot wydatków jakie poniósł na jej nabycie. Przykładowo, sfinansowanie zakupu ze środków UE wyklucza możliwość skorzystania z ulgi. Co ważne, w przypadku częściowej refundacji, kwotę odliczeń, do której podatnik utracił prawo, określa się proporcjonalnie do udziału zwróconych wydatków w wartości początkowej nowej technologii – współfinansowanie nie wyklucza prawa do skorzystania z ulgi.

Jak skorzystać z ulgi?
W celu skorzystania z ulgi podatnik musi prawidłowo obliczyć kwotę wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii. Są to wydatki, uwzględniane w wielkości początkowej, w części w jakiej zostały zapłacone sprzedającemu w roku podatkowym wprowadzenia technologii do ewidencji środków trwałych albo w roku następnym. Co ważne, w przypadku zaliczek zapłaconych w roku poprzedzającym wprowadzenie do ewidencji, przyjmuje się fikcję prawną, że zostały one poniesione w roku wprowadzenia do ewidencji. Powoduje to, że – co do zasady – ulga z tytułu nabycia technologii jest traktowana jako jedno zdarzenie podatkowe, niezależnie od tego, ilu dokonano płatności. Zgodnie z przepisami, podstawę opodatkowania pomniejsza się o połowę tak obliczonych wydatków.

Zasada ogólna stanowi, że odliczenia na zakup nowych technologii dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono te wydatki. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości (podatnik osiągnął stratę lub dochód niższy niż kwota odliczenia), może skorzystać z ulgi w kolejnych trzech latach.

Skorzystanie z ulgi na zakup nowych technologii jest obwarowane licznymi ograniczeniami i często wiąże się z poniesieniem przez podatnika dodatkowych kosztów. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca nabył innowacyjny produkt, którego nie może zaliczyć do środków trwałych, warto sprawdzić czy nie będzie mógł skorzystać z ulgi na nabycie nowych technologii.

 

Źródło: kig.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.