środa, 03 sierpień 2011 10:18

Sprzeczne dane GUS?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

26 lipca br. GUS opublikował wyniki Powszechnego Spisu Rolnego. PSR podaje, że w 2010 r. powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku wyniosła 946 tys. ha., czyli o prawie 200 tys. ha więcej niż oszacowano w grudniu w „Wynikowym szacunku produkcji głównych ziemio-płodów rolnych i ogrodniczych".


Pojawia się problem z interpretacją tych danych, gdyż zakładając, że zeszłoroczne zbiory wyniosły 2,1 mln t wskazywało by to, że średni plon kształtował się na bardzo niskim poziomie 2,2 t/ha.

Oznacza to również, że w porównaniu ze Spisem Rolnym z 2002 roku, a zatem w ciągu 8 lat, powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku zwiększyła się o 507 tys. ha, tj. o 115,5 proc. W związku z danymi Spisu Rolnego GUS zweryfikował także powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym pod zbiory w bieżącym roku z podanej w kwietniu wielkości 718 tys. ha do 832 tys. ha.

We „Wstępnym szacunku..." tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku oceniane są przez GUS na ok. 1,8 - 2,0 mln t. Ogromne różnice w danych GUS są zadziwiające. Taką sytuację utrudnia jeszcze fakt, Że w Polsce nie ma dokładnych danych odnośnie areału uprawy rzepaku. Doprowadziło do tego uproszczenie wniosków ARiMR o przyznanie płatności bezpośredniej polegające na niepodawaniu przez rolników wielkości upraw danej rośliny.

Źródło: pspo.com.pl, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Agnieszka Słodowa 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.