czwartek, 13 październik 2011 10:15

Biopaliwa znowu krytykowane

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Po pierwszej fali zarzutów dotyczących wpływu biopaliw na ceny żywności tym razem pojawiają się wątpliwości odnośnie oszczędności emisji CO2 z tytułu ich stosowania.


FAMMU/FAPA podał ostatnio, że we wrześniu Komitet Naukowy Europejskiej Agencji ds. Środowiska – EEA zlokalizowany w Kopenhadze opublikował 10 stronnicowy dokument nt. błędów dot. kilku unijnych rozporządzeń. Dokument podpisało 19 naukowców, którzy dowodzą, że rozporządzenia są oparte na błędnym założeniu, że spalanie biomasy bez względu na źródło jest neutralne pod względem emisji CO2.

Według naukowców polityka prowadząca do wzrostu zastępowania paliw kopalnych biopaliwami może nawet prowadzić do wzrostu emisji CO2 . Wcześniej, w listopadzie 2010 opublikowano pierwszy raport uwzględniający oddziaływania wynikające z ILUC przygotowany przez Instytut Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP - Institute for European Environmental Policy).

ILUC – czyli koncepcji znana jako pośrednia zmiana użytkowania ziemi zakłada, że kiedy istniejące użytki rolne są zagospodarowywane pod uprawę roślin energetycznych, produkcja rolna na inne cele musi zostać przesunięta w inne miejsca, aby zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie na żywność, co negatywnie odbija się na emisji CO 2 oraz bioróżnorodności.

Komisja Europejska rozważa obecnie w jaki sposób odnieść się do tych kwestii. Wśród różnych scenariuszy wymienia się:
- niepodjęcie żadnych działań w najbliższym okresie i kontynuację obserwacji, podniesienie progu redukcji emisji gazów cieplarnianych dla biopaliw,
- wprowadzenie dodatkowych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju dla niektórych kategorii biopaliw,
- przypisanie pewnej ilości emisji gazów cieplarnianych biopaliwom.

Tymczasem w związku z obowiązującą Dyrektywą o Energii Odnawialnej 2009/28/WE produkcja biopaliw, w tym biodiesla zwiększa się z każdym rokiem. W 2010 r. produkcja biodiesla w krajach UE wyniosła 9,29 mln ton i była o 7% większa w porównaniu do 2009 r. i aż o 53% większa w porównaniu do 2007 r.

Zmiana polityki biopaliwowej może stanowić także zagrożenie dla europejskiego przemysłu olejarskiego, który na cele energetyczne samego oleju rzepakowego produkuje 6,6 mln ton przerabiając rocznie ok. 15,8 miliona ton rzepaku (co stanowi 70% całego przerobu nasion).

 


Źródło: PSOPO, Agnieszka Słodowa 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.