wtorek, 10 styczeń 2012 14:10

Polska wywiązała się z obowiązków bardzo dobrze

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek 9 stycznia br. na konferencji ekspercko-medialnej br. podsumował polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej w dziedzinie rolnictwa i rybołówstwa.


Z zaproszenia ministra do Biblioteki Rolniczej w Warszawie skorzystali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu i Senatu, attache rolni akredytowani w Warszawie, przedstawiciele związków i organizacji rolniczych, naukowcy i dziennikarze.

W ocenie ministra Sawickiego, pierwsza w historii polska prezydencja zasługuje na bardzo pozytywna ocenę. Polska wywiązała się z obowiązków bardzo dobrze, a należy pamiętać, że przyszło nam funkcjonować w szczególnie trudnym momencie Unii Europejskiej, kiedy to strefa euro pogrążyła się w kryzysie. Dla resortu rolnictwa najważniejszym przedsięwzięciem było zorganizowanie nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa we Wrocławiu. Tematem spotkania było opracowanie tzw. Zielonej Księgi w zakresie promocji i informacji o produktach rolnych. We Wrocławiu zwrócono uwagę na konieczność wspomagania działań promocyjnych w trzech aspektach:- rynku rolnego, rynku wewnętrznego UE i rynku globalnego. Siłą całego rolnictwa europejskiego jest różnorodność produktów. To właśnie we Wrocławiu Minister Marek Sawicki zaproponował przeprowadzenie debaty publicznej nad tzw. pakietem legislacyjnym w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej przedstawionym przez Komisje Europejską. Trzy debaty- pierwsza w gronie ministrów rolnictwa i euro deputowanych druga z udziałem przedstawicieli związków i organizacji rolniczych a trzecia w gronie naukowców i specjalistów pokazały, że nie ma zadowolonych z przedstawionych propozycji. Według Ministra Sawickiego zaproponowana reforma to zaledwie zabieg kosmetyczny a nie gruntowne zmiany.

Marek Sawicki podkreślał, że jakkolwiek ważne są płatności bezpośrednie, to jednak nie one są kluczowe. Najważniejsze, by polityka rolna została skrojona na miarę przyszłych wyzwań na lata 2020- 2050 i by z polityki stagnacji uczynić ją polityką innowacyjności, rozwoju i konkurencyjności. Minister rolnictwa i rozwoju wsi ostrzegał, że nie należy na WPR patrzeć wyłącznie przez pryzmat redystrybucji. Dodał, że jeśli nie uda się tego dokonać, Unia Europejska pozostanie w tej sferze peryferią. Dajmy szanse wszystkim na wykorzystanie potencjału rolnego, apelował minister. Nie wystarczy, produkować, trzeba też umieć zaprezentować produkt i umiejętnie go sprzedać, mówił.

Minister poinformował o porozumieniu w sprawie tzw. pakietu mlecznego, który przedłuża kwotowanie mleka na koniec 2014 roku. Pakiet mleczny stwarza szanse na właściwe zorganizowanie rynku mleka, wiąże rolnika z przetwórstwem i handlem. Marek Sawicki akcentował znaczenie współpracy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ponieważ to właśnie tam zapadają strategiczne decyzje np. w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej. Pamiętajmy, podkreślał minister, że Komisja Europejska jest tylko urzędem.

Minister Sawicki przypomniał ze dziś 18 mln Europejczyków korzysta z dożywiania najuboższych. Dożywianie będzie kontynuowane w latach 2013 i 2014.

W dyskusji panelowej głos, między innymi, zabrał eurodeputowany Czesław Siekierski. Ubolewał , że w sprawie WPR jest nadal zbyt wiele niewiadomych a trwający w Europie i na świecie kryzys przełoży się na wielkość budżetu Unii Europejskiej. Zdaniem europosła reformatorskie myślenie ministra Sawickiego zderzyło się z brakiem woli UE na głębokie reformy. Czesław Siekierski zaznaczył, że to właśnie za polskiej prezydencji doceniono w pełni rolę Parlamentu Europejskiego w takich sprawach jak WPR.

 

 


Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.