środa, 02 marzec 2011 08:37

Będziemy mieli wybór w sprawie GMO

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Europejczycy będą mieć wybór w sprawie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Rozmowa z francuską deputowaną, Corinne Lepage.

 

 

- Deputowani proponują, żeby rządy mogły zdecydować, czy chcą dopuścić uprawę GMO na swoim terenie, czy nie - powiedziała francuska deputowana Corinne Lepage (Liberałowie).

 

Mamy już przepisy dotyczące GMO. Po co zmieniać przyjętą dyrektywę?

 

Corinne Lepage: Inicjatywa przyszła nie ze strony Parlamentu Europejskiego, a Komisji Europejskiej. KE zdała sobie sprawę, że wiele krajów Unii nie chce dopuścić do uprawy GMO, bo ich obywatele tego nie popierają. To mały ukłon w stronę tych wszystkich obywateli, którzy nie chcą u siebie upraw żywności genetycznie modyfikowanej – wyjaśniła deputowana.

 

Według sondażu Eurobarometru Europejczycy nie ufają GMO. Jak te nowe przepisy dotyczące ich uprawy zmienią nasze codzienne życie?

 

Corinne Lepage: Pozwolą tym krajom, których obywatele mają wątpliwości na nie uprawianie GMO w sposób regularny. Dziś kraje, które się nie zgadzają na hodowlę takiej żywności - myślę głównie o Austrii i Węgrzech - muszą łamać zasady prawa unijnego.

To czego ludzie chcą to możliwość wyboru - czy chcą czy nie chcą jeść produktów GMO. Jeśli nie będą chcieli to muszą być rejony, w których takich upraw nie ma. Ta zmiana prawa pozwoli, że takie działania krajów Unii będą zgodne z przepisami UE.

 

Jak Pani przewiduje, co deputowani będą chcieli zmienić w projekcie KE?

 

Corinne Lepage: Sama zaproponuję zmiany, które zabezpieczą ten projekt. Bo dokument, który otrzymaliśmy nie jest do końca pewny prawnie, są rozwiązania, na które KE nie daje żadnych podstaw. Chcę, żeby państwa takie podstawy miały i żeby mogły zakazywać na swoim terenie upraw GMO. I chcę, by jednocześnie istniał wspólnotowy system oceny działania tych przepisów.

 

Źródło: Parlament Europejski - europarl.europa.eu

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.