poniedziałek, 04 kwiecień 2011 08:58

KZPR rozmawiało z Ministerstwem o problemach produkcji rzepaku

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Członkowie prezydium Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku w składzie: Mariusz Olejnik, Szymon Kuczyński, Juliusz Młodecki, Roman Białachowki, Krzysztof Galek, w dniu 31 marca br. spotkali się z Wiceministrem Rolnictwa Andrzejem Butrą oraz Bogumiłą Kasperowicz, Dyrektorem Departamentu Rynków Rolnych MRiRW. Celem spotkania było omówienie kilku ważnych dla produkcji roślin oleistych tematów.

 

Aktualna sytuacja na rynku roślin oleistych
Prezes KZPR na początku spotkania przedstawił nowych wiceprezesów zarządu zrzeszenia, a następnie zaczął rozmowę od omówienia aktualnej sytuacji na rynku rzepaku w Polsce. Podkreślił, że obecny rok, znowu jest nietypowym i trudnym rokiem dla producentów. Z napływających do KZPR informacji wynika, że przez późne zasiewy, mrozy oraz znaczne szkody łowieckie, od 15 do 40 proc. (w zależności od regionu) upraw rzepaku w Polsce jest zagrożone i może wymagać zaorania. Pozostała część upraw jest bardzo słaba i przerzedzona. Krajowa produkcja rzepaku w tym roku nie powinna przekroczyć 2 mln ton.

Zbieranie informacji o cenach rzepaku
Prezes KZPR poinformował, że producenci dostarczający rzepak do jednego z polskich zakładów tłuszczowych wielokrotnie zgłaszali się do KZPR z prośbą o interwencję w sprawie sposobu wyliczania średnich cen rzepaku przez MRIRW. Problem polega na tym, że producenci podpisują umowy na dostarczenie rzepaku po cenie która jest średnią ceną z dwóch miesięcy (lipca i sierpnia), publikowaną przez MRiRW. Według naszych informacji jest ona znacznie niższa niż bieżące ceny rynkowe.
Minister poinformował, że obecnie jest nowelizowana ustawa o zbieraniu informacji rynkowych, do którego można zgłaszać poprawki i swoje propozycje. Zaproponował, aby KZPR włączyło się w konsultacje społeczne oraz przedstawiło swoje propozycje.

Dochodowość poszczególnych uczestników łańcucha żywnościowego
Prezydium KZPR zaproponowało, żeby wraz z MRiRW podjęto próbę wykonania analizy cen całego łańcucha żywnościowego w branży rzepakowej. Należy nagłośnić sprawę oraz wszcząć dyskusję na temat „Skąd bierze się cena?". KZPR podkreśliło, że producenci niejednokrotnie są atakowani za wysokie ceny rzepaku, jednak za wzrostem ceny ziarna stoją też znaczące wzrosty cen środków ochrony roślin, paliwa czy materiału siewnego. Minister wraz z Panią Dyrektor zgodzili się, że należy tą sprawę unaocznić, podjąć próbę przeprowadzenia analizy wielkości marż, a następnie spotkać się z przedstawicielami każdego elementu łańcucha w celu podjęcia wspólnej dyskusji.

Możliwości stabilizacji ceni produkcji surowców rolnych
Odnośnie stabilizacji cen produktów rolnych, Minister poinformował, że MRiRW wielokrotnie zgłaszało uwagi w tej sprawie do Komisji Europejskiej. KE obecnie prowadzi szczegółowe analizy cen na rynkach, co jest niezbędne do stworzenia instrumentów stabilizujących rynek. Jednak prowadzenie tych analiz jest czasochłonne, a na to Polska nie ma zbyt wielkiego wpływu.

Na koniec spotkania obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy.

Źródło: kzpr.com.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.