środa, 04 maj 2011 10:42

Chrząszcz podobnik żeruje już na rzepaku!

Napisała
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na plantacjach rzepaku ozimego stwierdzono już obecność chrząszczy chowacza podobnika. Jak zawsze w takich przypadkach, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca, by decyzję o sposobie i terminie zwalczania chowacza podobnika podjąć po przeprowadzeniu obserwacji na plantacjach.


Opis chrząszcza
Chrząszcze przelatują na pola rzepaku wiosną w okresie tworzenia się pąków kwiatowych, gdy temperatura osiągnie około 13°C. Chowacz podobnik na roślinach rzepaku powoduje bezpośrednie szkody w postaci niszczenia zawiązków nasion w łuszczynie. Szkody pośrednie powodowane przez chowacza podobnika polegają na ułatwieniu zaatakowania rzepaku przez pryszczarka kapustnika. Ponadto uszkodzone łuszczyny porażane są przez szarą pleśń i czerń krzyżowych.

Kiedy zacząć zwalczać?
Stwierdzenie na plantacji:
• w fazie przed kwitnieniem średnio 1 chrząszcza na 1 roślinie
• w trakcie kwitnienia:
- w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 1 roślinie
- w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 2 roślinach
lub
• na przełomie kwietnia i maja:
- 4 chrząszczy na 25 roślinach, lub
- odłowienie w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu 100 osobników stanowi wskazanie do wykonania zabiegu zwalczającego przy użyciu środków ochrony roślin. Zabieg taki wykonuje się w początkowym okresie opadania płatków kwiatowych.

 

Jak można ograniczyć występowanie?
Ograniczyć występowanie szkodnika można także poprzez stosowanie:
• prawidłowej agrotechniki,
• izolacji przestrzennej od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych,
• wysiew odmian późno zakwitających.

Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin

Dodatkowe zalecenia
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.

Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (maj 2011), fot. Marek Mrówczyński/IOR-PIB

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.