środa, 08 czerwiec 2011 12:36

Mszyca grochowa rozpoczyna atak!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Uwaga, plantacjom grochu zagraża mszyca grochowa. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania mszycy grochowej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji roślin.


Zalecenia
Jaja zimują na wieloletnich roślinach motylkowatych np. na koniczynie. Pod koniec maja oraz w czerwcu uskrzydlone osobniki przelatują na groch, na którym tworzą kolonie. Licznemu występowaniu szkodnika sprzyja ciepła, umiarkowanie wilgotna pogoda oraz sąsiedztwo wieloletnich plantacji roślin motylkowatych (np. koniczyny).

Stwierdzenie 5 owadów na roślinę w fazie do 15 cm jej wysokości lub 20 proc. roślin na plantacji opanowanych przez mszycę stanowi sygnał do przeprowadzenia zabiegów zwalczających.

Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.

Dodatkowe zalecenia i uwagi
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.

Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (maj 2011), fot. Zdzisław Kaniuczak/IOR-PIB

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.