piątek, 17 czerwiec 2011 11:16

Przeziernik porzeczkowiec – zwalcz go, zanim zniszczy wszystko!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Gąsienice przeziernika żerują w rdzeniu pędów porzeczek drążąc korytarze, co jest przyczyną więdnięcia, zasychania i wyłamywania się pędów. Wyznaczenie optymalnego terminu zabiegu na swojej plantacji możemy określić rejestrując dynamikę lotu motyli.


W tym celu po kwitnieniu niezbędne jest wywieszenie na plantacji pułapek feromonowych i systematyczna rejestracja odłowionych motyli. Obserwacje przeprowadza się co 3-4 dni i rejestruje liczbę odłowionych motyli.

Zalecenia
Zabieg wykonujemy podczas intensywnego lotu motyli oraz po zbiorze owoców. W przypadku braku pułapek feromonowych zabiegi zwalczające rozpoczynamy około 3 tygodnie po kwitnieniu porzeczek.

Próg ekonomicznego zagrożenia wynosi średnio 15 szt. odłowionych motyli na pułapkę lub 10 uszkodzonych pędów z wyjedzonym rdzeniem w próbie 200 krzewów

Zwalczanie
Zabiegi wykonujemy podczas intensywnego lotu motyli oraz po zbiorze owoców. W przypadku braku pułapek feromonowych zabiegi zwalczające rozpoczynamy około 3 tygodnie po kwitnieniu porzeczek.

Próg ekonomicznego zagrożenia wynosi średnio 15 szt. odłowionych motyli na pułapkę lub 10 uszkodzonych pędów z wyjedzonym rdzeniem w próbie 200 krzewów

Dodatkowe zalecenia i uwagi
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
-Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zgodnie z etykietą- instrukcją stosowania , ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska.
-Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
-Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
-Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonania zabiegu ochrony roślin.

Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (maj 2011), fot. Whitney Cranshaw pl.wikipedia.org (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.