środa, 25 maj 2011 13:22

Co potaniało, a co podrożało? Ceny produktów mleczarskich

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dane opublikowane przez Ministerstwo Rolnictwa wskazują, iż w pierwszym tygodniu maja br. w dalszym ciągu przeważały spadkowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich. W relacji tygodniowej podrożało jedynie masło ekstra w blokach – o prawie 3 proc. – oraz część artykułów płynnych, w tym w największym stopniu śmietana i śmietanka – o prawie 2 proc.


Wzrostowe dynamiki cen przetworów płynnych utrzymują się już od początku roku, podczas gdy produkty stałe w kwietniu taniały (ogółem ich średnia cena obniżyła się o ponad 6 proc. w relacji miesięcznej). Niemniej w dalszym ciągu wszystkie artykuły mleczarskie pozostają droższe w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku – masło o ponad 20 proc., odtłuszczone mleko w proszku o ok. 6 proc., zaś produkty płynne o ok. 6-7 proc.

W przypadku serów w analizowanym tygodniu ceny zmniejszyły się od 1 proc. w odniesieniu do Goudy czy Cheddara do 2 proc. dla Ementalera. Podobnie było w kwietniu, gdy obniżki sięgnęły 1 proc. w relacji miesięcznej.

Obniżki cen artykułów przetwórstwa mlecznego w kraju wynika głównie ze spadkowych trendów dominujących w ubiegłym miesiącu na rynku światowym. Przykładowo, masło potaniało średnio o 2 proc., OMP o 7 proc. zaś PMP o prawie 5 proc. w relacji miesięcznej.

Niemniej, już w I połowie maja br. na rynku globalnym nastąpiła pewna stabilizacja cen przetworów mleczarskich. W portach Oceanii ceny eksportowe masła pozostały na poziomie w końca kwietnia br., tj. 4500-4900 USD/t, zaś ceny mleka w proszku, zarówno odtłuszczonego jak i pełnego, zmniejszyły się o ok. 2 proc. do odpowiednio 3600-3900 USD/t i 3900-4200 USD/t.

W portach Europy Zachodniej masło podrożało o prawie 2 proc. do 5600-6050 USD/t, OMP potaniało o niespełna 1 proc. do 3250-3600 USD/t, zaś ceny PMP utrzymały się na poziomie z końca kwietnia br. Unijny handel zagraniczny przetworami mleczarskimi

W 2010 r. eksport przetworów mleczarskich z UE-27 mierzony w ekwiwalencie mleka osiągnął poziom 14,7 mln t, o 1,7 mln t wyższy niż w 2009 roku. Oznacza to, iż ok. 11 proc. skupionego przez mleczarnie surowca zostało sprzedane w postaci artykułów mlecznych poza granicami UE (w 2009 r. było to ok. 10 proc.).W największym stopniu wzrosła sprzedaż zagraniczna serów oraz OMP, zmniejszyła zaś PMP.

Wstępne dane za 2011 r. wskazują na kontynuację ubiegłorocznych tendencji. W okresie styczeń-luty br. eksport serów zwiększył się o prawie 18 proc. wobec analogicznego okresu 2010 r., OMP o 11 proc., zaś masła o prawie 4 proc. Obniżył się natomiast wywóz PMP – o ok. 10 proc. Import ma śladowe znacznie w unijnych dostawach rynkowych przetworów mleczarskich, a jego udział systematycznie z roku na rok spada.

Źródło: analizy.bgz.pl AgroMonitor Nr 190 – 16 maja 2011

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.