wtorek, 19 kwiecień 2011 11:38

Czy Ukraina przystąpi do unii celnej?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Narazie jeszcze nie wiadomo. Rozważania w sprawie możliwości przystąpienia Ukrainy do unii celnej utworzonej pomiędzy Federacją Rosyjską, Białorusią i Kazachstanem cały czas trwają. Stanowisko w tej sprawie - w ślad za dotychczasowymi wypowiedziami Premiera Federacji Rosyjskiej W. Putina na ten temat - przedstawili I Wicepremier Federacji Rosyjskiej I. Szuwałow oraz Sekretarz Komisji Unii Celnej S. Głazew


W szczególności Wicepremier I. Szuwałow ponownie podkreślił korzyści, jakie mogłaby osiągnąć Ukraina przystępując do unii celnej wcześniej wymienionych państw. Zaliczył do nich oszczędności na kosztach dostaw nośników energii (oceniane na 8 mld USD rocznie; oszczędności te wynikałyby z niższych kosztów dostaw związanych ze zniesieniem ceł eksportowych przez Federację Rosyjską) oraz dodatkowe dochody wynikające ze wzrostu eksportu do Federacji Rosyjskiej (oceniane na 4-9 mld USD rocznie) - co pozwoliłoby zwiększyć wzrost PKB Ukrainy o 0,91-0,97 punkta procentowego rocznie. Równocześnie ocenił, iż ewentualne utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską negatywnie wpłynie na dalszy rozwój dużych projektów kooperacyjnych pomiędzy Ukrainą a Federacją Rosyjską w takich obszarach jak energetyka konwencjonalna i atomowa, przemysł lotniczy, przemysł kosmiczny czy rolnictwo. Podkreślił także, iż utworzenie tej strefy oznaczałoby konieczność prowadzenia wzmożonej kontroli napływu towarów z Ukrainy (ścisła kontrola kraju pochodzenia towaru), a w przypadku stwierdzenia naruszeń w tym zakresie - wprowadzania wyjątków od aktualnie obowiązujących zasad wolnego handlu pomiędzy Ukrainą a Federacją Rosyjską. Strona rosyjska gotowa jest także wprowadzić dodatkowe środki ochronnych na importowane ukraińskie towary rolne i przemysłowe (takie jak np. kontyngenty) w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla krajowej produkcji.

Korzyści mogłyby być jeszcze większe
Argumenty te powtórzył Sekretarz S. Głazew. Dodał, iż potencjalne korzyści gospodarcze mogłyby być jeszcze wyższe dla Ukrainy w przypadku, gdyby ten kraj zdecydował się przystąpić nie tylko do unii celnej, ale do tworzonej obecnie przez Federacją Rosyjską, Białoruś i Kazachstan wspólnej przestrzeni gospodarczej (ma ona zacząć funkcjonować z dniem 1 stycznia 2012 r.). Podkreślił, iż potencjalne członkostwo Ukrainy w tej przestrzeni przyniosłoby temu krajowi kolejne korzyści - udział we wspólnym rynku usług (w tym usług transportowych - ujednolicenie taryf), prowadzenie wspólnej polityki antymonopolowej i arbitrażowej, ujednolicenie i zagwarantowanie równych zasad udziału w zamówieniach publicznych, a zwłaszcza pełne otwarcie dostępu o rynku pracy w w/w krajach dla obywateli Ukrainy. W ocenie S. Głazewa przystąpienie Ukrainy do wspólnej przestrzeni gospodarczej Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu wymagałoby od Ukrainy przystąpienia do 80 umów podpisanych przez te trzy państwa w zakresie funkcjonowania unii celnej i kolejnych 17 umów dotyczących funkcjonowania wspólnej przestrzeni gospodarczej.

Poparcie Wiceministra
Równocześnie z wypowiedziami tychże polityków rosyjskich stanowisko w sprawie szerszej integracji Ukrainy z Federacją Rosyjską, Białorusią i Kazachstanem przedstawił Wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy P. Klimkina, który podkreślił, iż ze względu na prowadzone obecnie przez władze Ukrainy rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Unią Europejską oraz ze względu na znaczenie, jakie ma dla Ukrainy utworzenie tej strefy nie jest możliwe przyłączenie się Ukrainy do unii celnej tych krajów. Dodał jednak, iż Ukraina nie wyklucza możliwości współpracy z unią celną Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu i Białorusi poprzez tworzenie odrębnych stref wolnego handlu oraz w ramach innych uzgodnień, które by nie były sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu, której członkiem jest Ukraina.

Omówienie aktualnego stanu i perspektyw rozwoju współpracy gospodarczej Ukrainy z Unią Europejską oraz kwestii współpracy z unią celną Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu i Białorusi ma się odbyć w dniu 11 maja 2011 r. w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Źródło: kiev.trade.gov.pl

 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.